Спиењето со партнер е корисно за здравјето на мозокот

двојно_ спиење_2753

Не се сите парови исти и додека има луѓе кои мислат дека спиењето заедно во ист кревет е навистина убаво и посебно, има и други кои сметаат дека споделувањето кревет може да биде вистинска тортура. Експертите на оваа тема се согласуваат кога станува збор за укажување на безброј придобивки што ги носи спиењето едни покрај други за парот.

Можеше да се покаже дека спиењето со вашиот партнер помага да се подобри здравјето на мозокот кај двете лица. Во следната статија ви даваме низа причини зошто е потврдено дека спиете со вашата сакана помага во подобрување на здравјето на мозокот.

Зошто заедно да спиеме е добро за здравјето на мозокот

Неодамнешните студии покажаа дека една од безброј придобивки од спиењето со партнерот е да се подобри здравјето на мозокот. Тогаш ќе ви дадеме низа причини зошто таквата придобивка е потврдена на когнитивно и емоционално ниво:

  • Ако двојка спие во ист кревет, квалитетот на нивниот сон е многу подобар и поздрав. Ова се должи на синхронизација што се јавува во РЕМ фазата на спиење. Како последица на тоа, постои подобрување во здравјето на мозокот и кај луѓето, како и во нивните когнитивни функции.
  • Спиењето со партнер помага да спиете многу подлабоко и подолго, што ја фаворизира меморијата и способноста на лицето да ги задржува спомените.

спиете

  • Чувството на саканата блиска причина телото да ослободи голем број на ендорфини и со тоа да се создаде значително намалување на емоционалниот стрес што може да го имаат и двајцата. Како резултат, и двајцата се чувствуваат многу подобро емоционално и имаат многу пооптимистички поглед на животот. Важно е да се каже дека не е потребно да имате физички контакт за ослободување на овие ендорфини, доволно е да ја почувствувате саканата личност и да знаете дека спие во ист кревет.
  • Друга причина зошто спиењето со партнерот го подобрува здравјето на мозокот е да го релаксирате умот до степен да ги подобрите когнитивните аспекти како што се рефлексија или креативност. Ова е совршено кога станува збор за справување со разни проблеми и можност да ги решите на најкомпетентен можен начин.

На крајот на краиштата, има многу придобивки од спиењето во ист кревет со вашиот партнер. Една од тие придобивки е подобрување на здравјето на мозокот и за двете лица. Да се ​​чувствувате добро од емоционална гледна точка, е од суштинско значење за да се осигурате дека самата врска е совршена и не се крши со текот на времето. Затоа, ако имате можност да спиете со вашиот партнер, не размислувајте за тоа и направете го тоа. Нема ништо поубаво од тоа да можете да ја чувствувате вашата сакана блиска до вас додека спиете и одмарате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.