Солена курва од тиквички и козјо сирење

Солена курва од тиквички и козјо сирење

La солена курва од тиквички и козјо сирење што ве охрабруваме да се подготвите денес ќе стане еден од вашите омилени. Зошто? Бидејќи покрај тоа што е многу едноставен рецепт и со изненадувачка комбинација на вкусови, тој е рецепт со многу добра презентација.

Неговата презентација ќе го направи овој рецепт да не е во склад со ниту една маса. Поради неговата едноставност, можете да го прилагодите на вашето неделно мени, но и да го сервирате во повеќе посебни прилики кога имате гости дома. Исечено на одделни делови, може да послужи како почетник за 8 лица.

Сепак, нема да се шири толку многу кога ќе се обложите на оваа торта како главно јадење. Ние го пробавме и веруваме дека придружено со а топла зготвена салата од компир и лосос како оној што го предложивме пред неколку месеци, тој е идеален за три лица.

Состојки

 • 2 кромид, јулиен
 • 1 лист лиснато тесто
 • 1 тиквичка, ретко исечена
 • 8-12 парчиња козјо сирење
 • Сал
 • Пимиента
 • Морско оревче
 • Екстра девствено маслиново масло

Чекор по чекор

 1. Ослободете го кромидот во ulулиен, во тава со две лажици масло, сè додека не омекне и добие малку боја; Приближно 10 минути. ⠀ Потоа, оставете го на цедалка да се отстрани вишокот масло додека не се олади.
 2. Раширете го листот лиснато тесто на калап така што да ја покрива целата основа и да се искачува по wallsидовите помеѓу еден и два сантиметри.

Солена курва од тиквички и козјо сирење

 1. Дистрибуирајте го кромидот веќе ладно на површината.
 2. На кромидот стави а слој парчиња тиквички и на овие парчиња козјо сирење.
 3. Тогаш додадете малку сол, бибер и рендано морско оревче.

Солена курва од тиквички и козјо сирење

 1. Сега ставете втор слој тиквички, зачинете и посипете со посипување на маслиново масло
 2. Печете во загреана рерна на 200 ° C 25 минути или додека лиснатото тесто не стане златно и остра.
 3. Извадете солена курва од тиквички и козјо сирење од рерна и уживајте во неа топло.

Солена курва од тиквички и козјо сирење


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.