Совети за ставање крај на зависноста од шеќер

Зависност од шеќер

Зависноста од шеќер е вистински проблем кој го трпат многу луѓе, и возрасни и деца. Повеќе отколку што можете да замислите и тоа претставува сериозен ризик по здравјето. Конзумирајте претерано шеќер тоа е една од главните причини за дебелеење. Но, тоа е исто така поврзано со сериозни болести како што се рак, дијабетес и срцеви проблеми, меѓу другите.

Целосно елиминирање на шеќерот од исхраната е практично невозможно, бидејќи тоа е супстанца која природно е присутна во многу намирници. Сепак, овошниот шеќер нема никаква врска, на пример, со рафиниран шеќер Тие содржат најголем дел од преработените производи што се произведени. Во вториот случај, супстанца која нема хранлива вредност и затоа не е неопходна за нашето тело.

Здрави навики за ставање крај на зависноста од шеќер

Да се ​​стави крај на зависноста од шеќер не е лесен, но можно е со малку волја и вклучување на неколку промени во исхраната. Здравите навики во исхраната ќе ви помогнат да имате подобро здравје, бидејќи ќе бидете поотпорни на болести. Затоа, не пропуштајте следниве совети за значително намалување на внесот на шеќер.

Здрави замени за шеќер

Крем за датум

Преминувањето од кафе со шеќер во природно нема да биде лесно и ако се обидете, веројатно ќе се откажете прерано. Истото се случува и со други производи што обично се земаат со шеќер, како што се домашни колачи, јогурти или инфузии, меѓу другите. Предноста е во тоа што има различни опции за засладување со кој може да се засладите на поздрав начин.

  • Еритритол: Се вади од разни намирници, како што се пченка или печурки, едвај има калории и не е опасно за забите.
  • Датуми: Пастата за датум е најдобра опција ако сакате да подготвите домашни слатки, бидејќи со многу малку количина добивате многу сладост. Сепак, датумите имаат многу шеќер и многу калории, па затоа треба да ги консумирате умерено.
  • Стевиа: Оваа замена за шеќер е без калории, не ги оштетува забите и не ги менува нивоата на гликоза во крвта. Значи, тоа е совршена опција дури и за луѓе кои страдаат од болести како што се дијабетес.

Изберете природна храна

Огромното мнозинство на конзервирани и преработени производи содржи големи количини шеќер меѓу нивните компоненти. Значи, секогаш најдобрата опција во сите случаи е да се избере храната во нејзиниот најприроден формат. Избегнувајте претходно зготвена храна, замрзната храна, конзервирана стока и одземе храна. Подготвувањето храна дома ќе ви овозможи да ги контролирате состојките што ги консумирате, без потреба да земате опасни материи како шеќер.

Елиминирајте ги пијалоците со шеќер

Засладени пијалоци, како што се безалкохолни пијалоци, спакувани сокови или засладено кафе, се главниот извор на рафиниран шеќер кај луѓето со зависност од шеќер. Најдобрата опција во секој случај е вода, која можете да ја консумирате со вкус ако ви помогне да ја надминете вознемиреноста од недостаток на шеќер. Додадете замрзнато овошје или малку засладувач, така промената нема да биде толку нагло.

Управувајте со стресот

Јога и медитација

Понекогаш самото тело е главниот непријател на самиот себе, како во овој случај. Кортизол, што е тоа стрес хормон, предизвикува глад и придонесува за складирање на маснотии. Кога чувствувате стрес, треба да барате алтернативи како што е дишењето, да ги намалите нивоата и да избегнете производство на кортизол.

Бидете свесни за вашиот проблем за да можете да се борите против него

Да се ​​препознае зависност не е лесно, без оглед на видот на супстанцијата што ја создава таа зависност. Но, не постои начин да се бориме против тоа, ако не е под претпоставка дека постои вистински проблем. Ако помислата за запирање на шеќерот ве вознемири, веројатно сте зависник, како и многу луѓе кои не се свесни за овој проблем.

Откажувањето од шеќер или намалувањето на неговата потрошувачка е прашање на здравјето на краток и долг рок. Со овие мали промени и целата ваша волја, можете да се ослободите од оваа зависност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.