Совети за преживување од далечина

Телекомуникации

Пандемијата промени многу од нашите навики. За време на затворањето, многумина од вас мораа да работат од дома и сигурен сум дека нема сите да го имаат своето во канцеларија откако ќе заврши ова. Затоа мислевме дека некои совети за преживување на далечинско работење тие би можеле да ви бидат корисни.

Далечинската работа има предности што сите ние сме способни да ги видиме: штедиме на патувања и уживаме поголема флексибилност на времето. Сепак, само оние од нас кои со години работат на далечина ги знаеме и нивните тешкотии.  Ги искусивме и најдовме некои многу корисни алатки за да ги надминеме.

Поставете ограничувања за работниот ден

Научете да управувате со времето тој е клучен при телекомуникација. Фактот дека имаме поголема флексибилност во времето и домашната канцеларија може да н encourage охрабри да го продолжиме работното време, или затоа што го одложуваме работењето, или затоа што откако работата ќе заврши, ние сме во искушение да продолжиме да одговараме на е -пошта.

Работно време

Ставете ограничувања за нашето работно време дома е важно за нашиот ден да нема 24 часа. Ако тие не ви постават распоред од работа, туку поставуваат цели, ограничете ги вашите часови. Одлучете од кое време до кое време одите на работа и кога одите на одмор. Ако сакате да бидете продуктивни и да одржувате рамнотежа помеѓу вашиот работен и семеен живот, мора да научите да се исклучите од работата и да ги почитувате вашите часови за одмор.

Создадете работен „режим“

Кога некој почнува да работи оддалеку, искушението предизвикува да ја изгуби потребата да се облече за да оди на работа. Обично тоа е прва грешка што поврзува многу други. И, за да преживееме од далечина, клучно е да се вклучат навиките што н make прават влезете во режим на работа.

Разликувајте го режимот на работа од семејниот режим клучно е нашата глава да функционира правилно. Исто така, да го образуваме нашето семејство, доколку го имаме, кога треба и не треба да н inter прекинуваат. Изберете место за работа Тоа го користите само кога работите и се облекувате како некој да може да се појави кај вас во секое време. Концентрирајте се на вашата работа онолку колку што е потребно, а потоа заборавете на тој простор или соберете ги работните материјали во плакарот и направете си удобност.

Скриени работни простори

Едуцирајте го семејството

Кога досега никој дома не работеше на далечина, целото семејство е принудено да прифати нова рутина. И сите промени во навиките и рутините бараат период на адаптацијаНа Разговорот со нашето семејство, објаснувањето на нашите распореди и дека дури и ако сте дома, нема да бидете целосно достапни до крајот на денот е клучен за добар почеток.

Искушението Тоа ќе го покани вашето семејство да ве прекине првите неколку дена додека работите и вие да присуствувате на домашните работи што можат да чекаат или да уживате во одредени задоволства до кои немате пристап во канцеларија. Логично е да се одвлекува вниманието во текот на првите недели, така што во тој временски период е уште поважно да бидете цврсти и дека ако имате некој дома додека работите, може да ве предупреди кога ќе се одвлечете, тимска работа! Откако сите ќе се навикнете и новата рутина ќе се интернализира, с everything ќе биде полесно и ќе бидете пофлексибилни.

Организирајте го вашиот распоред

Ако водевте агенда кога отидовте во канцеларија, зошто да застанете сега? Организирајте го распоредот како порано и разгледајте ги задачите секое утро, давајќи им приоритет на времето на оние што се најважни. Запишете од кое време до кое време ќе работите, кое време ќе го посветите на пладне за јадење и одмор ... Тоа можете да го направите користејќи хартиена агенда, календарот на Google или едноставни и интуитивни апликации како што е Todoist.

Организирајте го вашиот распоред

Излези од дома

Кога работиме на телекомуникации, ја губиме социјалната страна да одиме во канцеларија, да разговараме со колегите или да пиеме кафе со нив на излез. Инерцијата исто така може да н push поттикне да останеме дома после работа и отпорот ќе биде од суштинско значење за да ја преживееме работата на далечина. Кога работите од далечина, поважно е ако е можно запознајте пријатели, учествувајте во тимски спорт, излезете да јадете или одете на викенд екскурзија ...

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.