Внатрешни скали: изберете го вашиот стил

Затворени скали

Внатрешните скали ни помагаат да ги поврземе подовите на куќата. Меѓутоа, покрај задоволувањето на овој практичен аспект, тие стануваат и важен активни за да внесат личност и стил во домот. А тоа е дека внатрешните скали заземаат голем волумен и можат да станат протагонисти на одреден простор ако сакаме.

Каков стил сакате за вашиот дом? Без разлика на вашиот одговор, нема да ви биде тешко да најдете некои скали кои ќе ви помогнат да го подобрите. И тоа е дека постојат многу видови на внатрешни скали и многу различни во однос на нивниот дизајн. И во ова застануваме денес, прикажувајќи ви различни предлози за секој стил.

Класици

на дрвени скали во средни или темни тонови со обработени огради со децении се однесуваа како централна точка на куќите и ќе продолжат да се однесуваат. Нивните генерално заоблени форми ќе продолжат да не носат со години наназад, иако моментално се реновираат со посветли бои и подискретни огради.

Класици во дрво или камен

Но, дрвените скали не се единствените способни да ја донесат таа класична естетика во дневната соба. Фукрасен камен или мермер со метални огради Тоа го прават и во црно, односно обезбедуваат дополнителна софистицираност. И токму овие внатрешни скали сè уште се омилени за да станат централен елемент на ходниците и дневните простории на дворцните куќи и луксузните домови.

Индустриски

Мансардите во Њујорк го подигнаа индустрискиот стил на друго ниво и оттогаш многумина се обидуваат да вградат елементи од индустриски стил во нивниот дом. Метални скали Тие се одлична алтернатива за ова, претворајќи ги и старите метални листови и металните решетки во одличен сојузник за вашиот дизајн.

Industrialists со метал како протагонист

Металната решетка Денес е најпопуларниот ресурс во оние домови кои одлучуваат да се обложуваат на скалила со индустриски дизајн. И иако генерално е посветена на црна мрежа за оваа намена, сè почесто е да се осмелиме со бела, сина, жолта или розова боја. Силната страна на оваа алтернатива е тоа што е визуелно лесна и дозволува светлината да помине од едната до другата страна, станувајќи одличен сојузник во оние простори каде природната светлина доаѓа само од едната страна.

Бетонот тоа е уште еден материјал тесно поврзан со индустрискиот стил. Ова обезбедува голема „цврстина“ на скалите, па често наоѓаме чекори во овој материјал во комбинација со многу лесни метални огради. Овие типови скали изгледаат особено добро во рустикални и современи средини на кои дрвените елементи се одговорни за давање топлина.

Минималистички

Ако бараме минималистички стил пловечките скали тие се секогаш опција за размислување. Скалите на овие скали генерално се потпираат на една од нивните страни, обезбедувајќи визуелно многу привлечно чувство на бестежинска состојба што не треба да се скрши со лош избор на оградата.

За минималистички домови

Тие не се единствената алтернатива за поврзување на минималистички и авангардни простори и не се ниту најбезбедни ако дома имаме деца или луѓе со потешкотии во движењето. Секогаш кога се обложуваме на чисти линии и бои кои ги интегрираат скалите во просторијата ќе постигнеме естетски доследен на овој стил.

Модерен, современ

Многу од дизајните за кои разговаравме досега би можеле да одговараат и на оваа оцена. И тоа е дека во ова тие имаат простор за скали многу различни од се издвојуваат по нивните форми, концепт или боја. Внатрешни скали кои украсуваат модерни, современи и авангардни простори кои ретко остануваат незабележани.

Модерни скали

Што имаат заедничко овие скали? Повеќето од нив комбинираат различни материјали во неговиот дизајн: дрво и метал, дрво и стакло, камен и бетон... Да се ​​скали кои или се интегрираат во околината или се раскинуваат со неа, се издвојуваат од останатите елементи и стануваат центар на вниманието.

Внатрешните скали играат многу важна улога во уредувањето на домот. Тие се едни од првите елементи кои привлекуваат внимание и стануваат одличен сојузник за подобрување на личноста и стилот на нашата куќа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.