Симптоми на фарингитис

Симптоми на фарингитис

Фарингитис, воспалено грло или тонзилитис? Дури ако овие термини често се користат неселективно Да се ​​искаже истата работа, вистината е дека ова се многу различни проблеми. Грлото може да боли како резултат на вирус, што предизвикува воспаление околу крајниците, но не и самите крајници. Кога тоа се случи, тоа е специфично тонзилитис што може да биде предизвикано од различни причини.

Но, кога има фарингитис, она што точно се случува е дека фаринксот е воспален. Ова воспаление се јавува како резултат на бактериска инфекција. Оваа инфекција предизвикува сериозно воспаление во крајниците, како и во целата област на грлото. Фарингитис е придружен со болка, треска, отежнато голтање и непријатност што обично трае околу една недела.

Кои се симптомите на фарингитис

Симптоми на фарингитис

Соочени со почетно болно грло, многу е важно да се преземат превентивни мерки за да се избегнат големи последици. Меѓутоа, кога ќе се појави бактериска инфекција, многу е тешко да се спречи појавата на симптомите во секој случај. Со цел да се открие можен фарингитис, најдобро е да се обратите во лекарската ординација, така што покрај дијагнозата, дадете курс на антибиотици што ја чистат инфекцијата.

Ова се симптомите на фарингитис што може да ви помогне да разликувате повремено болно грло од инфекција која бара третман со лекови.

  • Болки во грлото: На болки во грлото тоа е главниот и најочигледен симптом на фарингитис. Може да забележите апсилен притисок по должината на вратот, во централното подрачје околу крајниците.
  • Отечени крајници: Кога се јавува воспаление на фаринксот, крајниците можат да бидат засегнати и сериозно да се воспалат. Што спречува голтање нормално, создавајќи силна болка дури и со едноставен гест на голтање плунка.
  • Треска: Инфекцијата може да предизвика треска, како и општа малаксаност, мускулна болка и слабост. Овие симптоми се многу слични на симптомите на грип.
  • Отечени лимфни јазли на вратот: Лимфните јазли на вратот се наоѓаат во долната вилица, прикачени на вратот и фаринксот. Ако инфекцијата е значителна, јазлите може да отечат толку многу стануваат видливи со голо око.

Третман на фарингитис

Третман на фарингитис

Единствениот ефикасен начин за лекување на фарингитис е да ја посетите вашиот лекар. Од суштинско значење е специјалистот да ги анализира причините за фарингитис, како и неговата сериозност, со цел да препише соодветен третман. Бидејќи ризикот да не се излечи правилно овој проблем може да доведе до хроничен фарингитис. Третманот може да помине преку внесување на специфични антибиотици, како и ослободувачи на болка.

Голем внес на течности е исто така многу важен, бидејќи треската може да доведе до дехидратација. Покрај тоа, мора да се додаде дека тешкотијата при голтање предизвикува неколку дена тешко да земете цврста храна. Затоа, потрошувачка на топла течна храна, многу хранливи чорби, природни сокови полн со витамини и секако, многу вода.

Одморот е основен дел од закрепнувањето, бидејќи на овој начин имунитетниот систем може да се зајакне додека се бори против инфекцијата. Можете исто така да помогнете во заздравувањето на грлото со гаргара со сода бикарбона и вода. Обидете се да одморите колку што можете повеќе, не зборувајте за да избегнете уште повеќе иритација на грлото и оставете му целосно да се опорави пред да се вратите на вашите вообичаени активности.

Спречете фарингитис

Недобивање на соодветен третман во секој случај, може предизвикуваат фарингитис да доведе до големи проблеми како инфекција на уво или синузитис. Значи, од витално значење е да се следат препораките на специјалистот во врска со третманот. Покрај преземањето на потребните превентивни мерки, кои вклучуваат хигиена на рацете, избегнување на многу ладни пијалоци или заштита на вратот во многу екстремни средини.

Во повеќето случаи може да се избегнат инфекции на грлото, преземајќи некои основни мерки на претпазливост. Да се ​​држите настрана од луѓето кои покажуваат симптоми на фарингитис е од суштинско значење, затоа, ако имате деца дома, треба да бидете сигурни дека тие не се приближуваат за да ги избегнете. Употребата на маска, како и добра хигиена на рацете ќе ви помогнат да го заштитите семејството од овој и други вируси.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.