Симболи за перење, дали знаете како да ги протолкувате?

Текстилна етикета

Последиците од ставањето облека за миење без претходно прочитање на нејзината етикета можат да бидат ужасни. Веројатно сте имале повеќе од едно такво искуство, дали сум во право? Обрни внимание на етикетата и разберете симболи за перење дека во ова тие се претставени е клучот за да не се повтори.

На која температура треба да ги мијам овие панталони? Може ли да го ставам ова ќебе во фен? Дали се препорачува употреба на пареа за пеглање на мојот нов џемпер? Симболи за перење, пиктограми одговорни за претставување на методите за перење миење, сушење и пеглање погодни за секоја облека се оние кои можат да одговорат на овие и на други прашања. И да ги разберете е многу едноставно, како што можете да видите подолу.

За да ви биде полесно, ние дури и ги одделивме симболите во симболи за перење, симболи за сушење и симболи за пеглање, следејќи го редоследот на вообичаениот процес што се спроведува за миење облека и враќање во плакарот. Исто така, вметнавме бои за полесно да ги идентификувате. Не можеме да ви го олесниме.

Симболи за перење

Симболот за перење е претставен како а кофа полна со вода. Пиктограмот обично вклучува број или точки што означуваат максимална температура на која треба да се измие облеката и / или хоризонтални линии што укажуваат на потреба за употреба на деликатна програма за миење.

Симболи за перење

Белила тие се исто така дел од миењето. Тие се оние супстанции наменети да ги направат влакната од различна облека побели; можност да дејствува како таков хлор и белило меѓу другите хемиски производи. Симболот, претставен со триаголник, служи за да се знае дали се дозволени белила и ако е така, каков вид белило може да се користи за миење на споменатата облека.

Што ако наместо првиот симбол за перење, пронајдете круг? Мислиш дека облеката бара а професионално миење Или со други зборови, дека нема да можете да го миете дома и ќе биде потребно да го однесете на суво чистење.

Симболи за сушење

Симболот на квадрат со круг внатре е оној што мора да го бараме на етикетата за да знаеме дали може светло или да не се става во фен. Ако можете да користите фен, исто така ќе биде важно да знаете каков тип на програма и на која температура за да не ја расипете облеката.

Симболи за сушење

Употребата на фен во нашите домови е се почеста, но не сите алишта дозволуваат сушење на овој вид. Постојат многу што ќе мора да ги следиме сушење со рака. Можете да ги идентификувате на етикетата преку симболот на квадрат. Внатре во ова можете да најдете други линии и облини претставени за да го означите оптималниот начин на сушење облека: на јаже, хоризонтално, во сенка ...

Симболи за пеглање

Последниот чекор пред да ја облечете облеката во плакарот е пеглањето. И, исто така, ова дејство е претставено на етикетата. Исто така, со многу јасна симбологија, тоа е плоча. И како со миењето, тука се користат точки за да се означи максимална температура на која мора да ја испеглате облеката за да не ја оштетите.

Симболи за пеглање

Ова се најчестите симболи за перење, дали ви се познати? Тие одговараат на пиктографскиот систем создаден од француската компанија Гинетекс за обележување на текстил во Европа. Во другите земји во светот, кодовите може да бидат различни, но не треба да се грижите! Компаниите се должни да се усогласат со сопствен систем на земја во кој производот ќе се пласира на пазарот.

Наша препорака е доколку не го сторите тоа, платете внимание на етикетите кога ќе купите нова облека. За Fallубувањето во облека што не е практична за ден за ден, бидејќи бара професионално миење, може да претставува ситна домашна обврска во различни случаи. Откако ќе го идентификувате правилниот начин за миење, сушење и пеглање, имате две опции: отстранете ја етикетата ако е општа или чувајте ја ако облеката бара посебна грижа и не сметате дека е можно да ја запомните. Usе не слушнете?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.