Сејтан со печурки и грашок украсен со компири

Сејтан со печурки и грашок

Денес во Bezzia подготвуваме прекрасно јадење со долга листа на состојки но многу лесно за подготовка: Сејтан со печурки и грашок со гарнир од компири. Вегански предлог во кој може да ужива целото семејство и одлична алтернатива кога имате гости.

Овој сејтан со печурки и грашок може да стане одличен веганска чинија за забава заменувајќи ја гарнитурата што ја предлагаме денес за а компир парментиер. Се сеќавате на рецептот? Го подготвивме пред три Божиќ, колку времето лета!

За секој ден избравме едноставна гарнитура: некои ленти од пиперка ал денте и неколку варени компири на кои сме им поминале за да им го дадеме последниот шмек во тавата. Состојки кои се додаваат во зеленчукот што ги има главната подготовка за кои ве уверувам дека е вкусен сам по себе!

Состојки

 • 3 лажици екстра девствено маслиново масло
 • 1 чешне лук, излупено
 • 200 гр. печурки
 • 1 чаша замрзнат грашок
 • 550 гр. сејтан, во залак
 • 1 чаша супа од зеленчук
 • 1 лажичка пченкарен скроб
 • 1 лажичка оригано
 • 1/2 лажичка црвен пипер
 • Нотка ким
 • Сол по вкус
 • Бибер по вкус
 • Зелени, црвени и жолти стапчиња од пиперка
 • 2 средни компири варени

Чекор по чекор

 1. Загрејте го маслото во голема тава и испржете го чешнето лук.
 2. После додадете ги сечканите печурки и пржете две минути.
 3. Тоа ги вклучува замрзнат грашок, измешајте и варете околу 6 минути.
 4. Потоа засилете го огнот, додадете го сејтанот на парчиња и убаво измешајте.

Сејтан со печурки и грашок украсен со компири

 1. Додека сејтанот готви измешајте во чаша супа, пченкарен скроб, зачини и зачини.
 2. Истурете ја смесата во тавата, промешајте, ставете капак и оставете сосот да се намали. Приближно 10 минути.

Сејтан со печурки и грашок украсен со компири

 1. Додека, пржете стапчиња од пиперка во тава 10 минути. Откако ќе истече времето, додадете ги компирите излупени и на парчиња, подигнете ја температурата и оставете ги малку да поруменат.
 2. Послужете го сејтанот со печурки и грашок со гарнир од пиперки и компир.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.