Салата од смоква, козјо сирење и боровинка

Салата од смоква, козјо сирење и боровинка

Со погледи вперени на Денот на в Valentубените ве предлагаме денес во Безиа а почетен „афродизијак“, салата од смокви, козјо сирење и боровинки. Слатка, сочна и високо ароматична, смоквата има ресторативни и афродизијачки својства, дали ги знаевте овие информации?

Ова овошје, или правилно кажано „бесплодност“ или превртен цвет, се поврзува во многу делови на светот со плодност и секс. Зошто? Бидејќи содржи влакна, јаглехидрати и висок индекс на брзо асимилирани шеќери за нашето тело кои придонесуваат за тоа зголемување на нивото на серотонин.

Сл Тие ни даваат многу енергија и многу стимулираат, па токму затоа тие стануваат добра алтернатива за комплетирање и на нашето дневно мени и на посебните термини како оној што нè засега денес. Можете да го користите и во слатки и во солени рецепти придружени, во овој случај, со друг зеленчук и овошје.

Состојки (за 2)

 • Избрани зелени лисја
 • 20 боровинки
 • 12 коцки козјо сирење
 • 10 суви смокви
 • Екстра девствено маслиново масло
 • Балсамичен оцет
 • Сируп од модена
 • Црн пипер

Чекор по чекор

 1. Ние го ставаме сецкани зелени лисја на дното на садот за салата. Зачинете со маслиново масло и оцет и измешајте така што тие ќе бидат добро импрегнирани со преливот.
 2. Ние ги дистрибуираме боровинките, коцките од козјо сирење и сувите смокви исечени на половина на овие.
 3. За да завршиме, додаваме малку свежо мелен црн пипер и уште малку Сируп од модена.
 4. Ние веднаш ја сервираме салатата од смоква.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.