Сè што можете да направите во Венеција бесплатно, или скоро

Канали во Венеција

Венеција е една од најпознатите дестинации за туристите на целиот свет. Градот на каналите ни нуди бескрајни планови за реализација, но вистина е дека тие не се секогаш погодни за сите буџети. Што нè наведува да зборуваме многу за други кои имаат прифатлива цена или кои се бесплатни.

да има одредени активности за максимално уживање и дека нема да направат дупка во вашиот џеб. Значи, ние ги составивме за вас, за да можете да го реализирате тоа патување од соништата што толку долго го чекавте. Иако бројот на туристи, а и економијата воопшто, предизвикаа цените вртоглаво да пораснат, останете со овие опции кои ќе ве спасат.

Резервирајте турнеја со водич низ Венеција

Мора да се каже дека во овој случај тоа не е целосно бесплатно. Но, вистината е дека не е толку скап како што можеме да замислиме. Бидејќи водичите се квалификувани луѓе кои Тие ќе ви дадат сеопфатна обиколка на областа и ќе ви објаснат сè во детали. Значи сето тоа има цена. Некои од нив немаат фиксна цена, но мора да оставите одреден бакшиш за целата таа работа што ја направиле. Она што треба да направите е да го резервирате, за да се погрижите да не останете без места. Ќе биде поевтино отколку што мислите и ќе уживате во сите агли и во сите легенди што можете да ги замислите!

Базилика Свети Марко

Посетете ја базиликата Свети Марко

Влезот во базиликата Сан Маркос е бесплатен Но, бидете внимателни, бидејќи ако сакате да пристапите до музејот кој има пристап до покривот, тогаш ќе треба да платите околу 5 евра. Иако вистината е дека секој дел од ова место вреди за убавината што ја дава. Уживајте во сите мозаици и во таа златна боја што зрачи, ќе се заљубите. Секако, запомнете дека мора да ги оставите сите чанти или ранци во просторот за гардероба, кој исто така е бесплатен. Ако пристапите до музејот, можете да уживате во погледот, кој исто така не се троши.

Уживајте во панорамскиот поглед од Fondaco Dei Tedeschi

За убаво сеќавање, панорамските погледи се секогаш неопходни. Значи, време е да дозволите да бидете понесени од нив и за тоа морате се искачи на една од историските згради, која се наоѓа на брегот на Големиот канал во Венеција. Покрај тоа што сте трговски центар и можете да поминете попладне во шопинг, секогаш можете да ги резервирате вашите погледи и да уживате во 15-минутната посета на нив. Ќе се качите на терасата и ќе го овековечите моментот кој е потполно бесплатен.

Оригиналноста на полица за книги Acqua Alta

Посетите на различните згради во градот се неопходни, од една страна се базиликите, но од друга, имаме опции како оваа. Таа е книжарница, но е најсобна и исто така ќе ве плени. Зошто за да пристапите до терасата или внатрешен двор, можете да го направите тоа преку скалила што се составени од книги. Можете да стигнете таму преку Calle Longa Santa María Formosa, но и преку пристапот на Calle Pinelli. Покрај тоа скалило и оригиналност што ги спомнавме, не можете да ги пропуштите старите книги што ќе ги најдете.

Плоштад Свети Марко

Малку музика на плоштадот Свети Марко во Венеција

Не е неопходно да се оди на концерт и да се плати билет за тоа, до уживајте во добра музичка сесија. Затоа што сега на Плаза де Сан Маркос можете да прошетате со класичен и убав саундтрак. Но, без потреба да се седи на една од терасите. Бидејќи е една од најпознатите точки и каде се сконцентрирани повеќе туристи, што е синоним за скап. Затоа што едно едноставно кафе може да вреди три пати повеќе од цената за која размислувате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.