Рекламирање: 3 идеи за рециклирање стара облека

Возење велосипед за да се трансформира облеката

Рециклирањето е во мода и начинот на повторна употреба на работите станува с and почест. Она што порано се правеше како начин на живот, сега е модерно, бидејќи целта е да се заштити планетата, ресурсите и да се намали еколошкиот отпечаток. Во минатото, работите беа поправени и повторно користени за да заштедите пари, бидејќи не можете да фрлите нешто што с could уште може да има втора употреба.

Во основа тоа е рециклирање, релативно модерен термин кој се однесува на техника на рециклирање. Поточно, за техника на повторна употреба на материјали што се трансформираат и стануваат уште еден објект со поголема вредност од оригиналот. Начин да се даде втор живот на сите видови предмети, мебел и секако, која било облека.

Рециклирајте стара облека

Рециклирајте облека

Станува полесно да се купува облека, практично секоја недела излегуваат нови колекции, поевтини, попристапни и лесно се добиваат. Модата се обновува секоја минута и тешко е да не се занесеш од овој тренд на конзумеризам. Но, тоа не е само економски трошок, туку и мода која троши толку многу ресурси и генерира толкава количина отпадс, што сериозно го загрозува здравјето на планетата.

Страста кон модата, исто така, се состои во знаење како повторно да се користи облеката, во нејзино прилагодување за да се добие нова и подобрена верзија на секоја облека. Ова е она што го прави рециклирањето и се надеваме дека наскоро ќе стане начин на живот за сите оние што стануваат свесни за потребата да го намалат својот еколошки отпечаток. Ако сакате да научите како да ја трансформирате облеката, Дајте му втор живот и облечете уникатна облека, забележете ги овие идеи за рециклирање на старата облека.

Тај-бојата

Тај-боја за трансформација на облеката

Тај-бојата е една од најпознатите техники за повторна употреба на облека што ја изгубила својата боја или претрпела несреќа за време на перење. Иако во денешно време не е изземена од тоа да биде мода, бидејќи облеката за печатење со боја на вратоврска е целосен тренд. Значењето на шпански на терминот тај-боја е буквално вратоврска-боја, така што е јасно од што се состои техниката.

Можете да ги направите изветвените форми со легија или со бои, по можност природни. Само треба да врзете еластики во различни делови на облеката, токму таму каде што сакате да биде карактеристичната форма на вратоврската боја. Претходно ќе треба да ја навлажнете облеката во ладна вода и да ја растворите бојата во топла вода. Изберете го вашиот омилен дизајн претходно боја на облека, врзете ги еластиките и уживајте во целосно обновена облека. Оваа техника е толку модерна што на Интернет можете да најдете упатства за креирање на најоригинални дизајни.

Везење и ткаенини

Везе на облека

Плетењето е уште една од оние стари работи што се врати во мода и с see повеќе гледате слики на влијателни луѓе што плетат сопствена облека. Капчето е идеално за рециклирање стара облека, бидејќи со додавање на некои детали во стратешките области, ќе добиете целосно нова облека. Ако сеуште не сте одлучиле да научите да плетете, ќе најдете голем број упатства за почетници на Интернет.

Со ткаенината ќе најдете хоби полно со придобивки, можете да плетете сопствена облека, по ваш вкус и по ваша мерка. Покрај тоа, можете да ги користите најосновните техники за капчиња за рециклирање на старата облека. На пример, додадете чипка на ракавите на маица, на вратот на кошулата или во џеб. Можеш и ти откријте го прекрасниот свет на везење, техника со која можете да креирате уникатни дизајни на вашата облека. Без да мора да имате големо знаење за шиење, можете да направите уникатни и оригинални креации од вашата стара облека.

Идејата е максимално да ја искористите облеката, да ја оставите фантазијата и креативноста да летаат и да го откриете задоволството да создавате нови работи со свои раце. Со рециклирање на стара облека не само што можете да заштедите многу пари, туку и да носите тотално различна облека. Без да заборавите дека ќе се борите за зачувување на планетата, намалувајќи го еколошкиот отпечаток и помагајќи да се изгради подобар свет за оние што доаѓаат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.