Разлика помеѓу датумот на истекување и најдоброто пред датумот

Супермаркет

Постојат бројки кои се изненадувачки. Едно лице отфрла просечно 128 килограми храна годишно затоа што не знае рок на траење на храната, Дали сте биле свесни за тоа? Има и такви кои кога ќе го отворат фрижидерот и ќе најдат јогурт со истечен рок, веднаш би го фрлиле мислејќи дека не е безбедно да се конзумира. Но, дали е навистина така?

Незнаењето влијае на постоењето на голема остатоци од храна тоа би можело да се избегне. А социјален, економски и еколошки проблем што го промовираше користењето на претпочитаниот датум на потрошувачка како замена на рокот на употреба во одредена храна. Но, која е разликата?

Сигурни сме дека сте запознаени со двата термина, дека сте навикнати да ги барате во производите со кои ја пополнувате количката, но дали ви е јасна разликата помеѓу двата термина? Дали го знаете ризикот или нема ризикот од непочитување на овие датуми? Во Bezzia се обидуваме да ги елиминираме сите ваши сомнежи денес.

Рок на траење

Датумот на истекување е датумот од кој храната се смета за небезбедна. Овој датум е применлив за храна што е микробиолошки расиплива и затоа може да претставува непосредна опасност за здравјето на луѓето по краток временски период.

Рок на траење

Сите производи со микробиолошки ризик тие мора да носат рок на траење. Ова е означено како „датум на истекување“ на секој одделен пакуван дел и е придружено или со самиот датум (ден, месец и година), или со упатување на местото каде што е наведен датумот.

Затоа, од датумот на истекување се подразбира дека храната мора да се отстрани или отфрли за да избегнете можно труење со храна. Што ако храната изгледа добро? Иако очигледно изгледа добро, микробиолошки може да биде опасно по здравјето и нема да можеме сензуално да го потврдиме.

Најдобро пред датумот

Преферираниот датум на потрошувачка на храна го означува датумот до кој производот ги одржува сите наменети хранливи својства. Откако ќе помине овој датум, храната може да изгуби некои органолептички својства како што се вкусот, аромата или текстурата, но ќе остане безбедна за потрошувачите се додека се почитуваат условите за складирање.

Најдобро пред датумот

Етикетата "најдобро пред крајот на ..." или "најдобро пред ..." затоа покажува поголема флексибилност од "датумот на истекување". Дали тогаш може да се консумираат производите што поминале најдобро пред датумот? Препораката на шпанската Агенција за безбедност на храната и исхрана препорачува пред да ги консумирате, прво проверете дека садот за храна е недопрен а потоа проверете дали храната изгледа добро, мириса добро и има добар вкус. Ако е така, тогаш може безбедно да се конзумира.

Дали производите с still уште се продаваат по најдоброто пред датумот? Не. Преферираниот датум на потрошувачка го ограничува периодот во кој производот се продава, така е отстранет од продажното место. 

Услови на конзервација

Гореспоменатото има топлина само ако се почитуваат условите за конзервација и употреба на храна, како и ограничениот датум на потрошувачка откако ќе се отвори садот. Почитувањето на овие услови секогаш наведени на производот е од суштинско значење за да се гарантира безбедноста на одредена храна. Во случај да не го сторите тоа, и без оглед на неговиот рок на траење или повластена потрошувачка, храната за која станува збор може да има негативни последици врз вашето здравје.

Не се бара од сите производи да носат индикации за нивната претпочитана потрошувачка или нивниот рок на траење. Меѓу нив наоѓаме производи чија потрошувачка е планирана за краток временски период и евидентно е мало влошување, како што е случајот со овошјето, и производи со многу долг рок на траење со карактеристики кои ја фаворизираат нивната сопствена конзервација, како што е оцетот. Алкохолни пијалоци, пекарски и слатки производи, овошје и зеленчук се едни од најшироките групи на храна во оваа категорија.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.