Пролетни алергии: кои се најчестите?

Куќа без алергија

На 20 март и официјално ќе дојде пролетта. Да, свесни сме дека има уште еден месец до тоа да се случи, но кој не сака да размислува за сезона во која температурите почнуваат да се загреваат, а сончевите денови се зголемуваат. Иако не за сите визијата за ова време ќе биде толку позитивна поради пролетни алергии.

Алергиските болести поради полените влијаат кај нас повеќе од осум милиони луѓе. И токму во пролетта, многу растенија ја произведуваат оваа супстанца која, откако ќе се распрсне, станува практично невидлива, а многумина од нас ги трпат последиците.

Најчести пролетни алергии

Алергијата е а одговор на нашето тело она што го идентификува како штетна супстанција. И тоа е дека од моментот кога ќе ги открие овие супстанции, главно алергени, имунолошкиот систем се активира за да не брани.


Во пролет тие се произведуваат главно алергии на полен, супстанца на која приближно 15% од населението е алергично. Од овој процент, огромното мнозинство се алергични на треви, проследени по опаѓачки редослед со алергија на маслиново дрво, аризоника, хлебните, салсола и париетарија.

El полен од трева тоа е виновникот за повеќето алергии на северот и центарот на Шпанија. Меѓутоа, на југ, многу почеста од ова е онаа развиена од маслиновото дрво. Додека на брегот на Средоземното Море, Parietaria judaica е кралица.

Меѓутоа, исто така грини се важни при пролетна алергија. Овие инсекти, кои не можат да се видат со голо око и обично се присутни на кое било ткиво, може да се најдат и во прашината која кога ќе се вдиши влегува во белите дробови. Како последица на тоа, респираторниот систем се иритира. Не се работи баш за пролетна алергија, но точно е дека симптомите се влошуваат кога се зголемува влажноста и температурата, па се влошуваат во пролет.

Пролетни симптоми на алергија

Симптомите се појавуваат по доаѓањето на пролетта, особено за време на денови на најголемо опрашување. И тоа е дека концентрациите на полен не се секогаш исти бидејќи тие зависат од временските услови на секоја област.

Симптомите се широки и разновидни, бидејќи алергијата влијае на различни делови од телото. И покрај тоа, на најчести симптоми во пролетните алергии се следниве:

 • Чешање на носот и грлото.
 • Конјунктивитис (инфекција на очите).
 • Течење на носот, назална конгестија и постојано кивање.
 • Тешкотии со дишењето, кашлање и отежнато дишење (поленска астма)
  Ринитис.

Дали страдате од еден или повеќе од овие симптоми кога ќе дојде пролетта? Ако е така, не дозволувајте да помине и консултирајте се со вашиот матичен лекар за да ви даде, доколку е потребно, третман. Исто и тиземи мерења дома, како оние што ги споделивме неодамна, за да ги ублажиме симптомите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.