Предности на нафтата Бабасу

Бабасу масло

После маслото од шипинка или маслото од арган, мислевме дека нема повеќе масла да откриваме, дека веќе ги знаеме сите. Но Индустријата за природна козметика никогаш не престанува да нè восхитува, овој пат со масло од бабасу, ново масло кое ветува дека ќе биде револуција за нашата убавина. Ова масло има одлични својства што можат да го направат едно од нашите омилени.

Ние сакаме да разговараме со вас за сите природни работи што можете да ги користите на вашата кожа и во многу наврати разговаравме за различни природни масла, иако ова е уште една новина што многу луѓе веќе ја знаат. Да видиме од каде потекнува маслото од бабасу и кои се својствата и придобивките што го прават толку посебен.

Од каде потекнува маслото од бабасу?

Ова масло е познато и како кокосово масло од Макао. Потекнува од масло од семе од Orbignya Olifera. Е палмата е роден во Амазон и е позната како бабасу. Неговите семиња се користат за производство на тенко масло, со лесен и малку жолтеникав тон. Содржи лауринска киселина, олеинска киселина, палмитинска киселина и миристична киселина. Неговиот состав е многу близу до кокосовото масло што го знаеме толку добро, но се повеќе и повеќе брендови одлучуваат да го користат за неговите својства.

Природен силиконски ефект

Карактеристики на маслото Бабасу

Една од работите што предизвика ова масло од бабасу да се користи во многу креми и шампони е токму ефектот што го остава. Хидратантно е и хранливо како кокосово масло и исто толку природно, но за разлика од ова е многу полесно. Ако некогаш сте користеле кокосово масло, ќе знаете дека потоа ќе морате измијте ја косата добро за да нема чувство на тежина, нешто што се случува со многу масла. Во шампоните, пред сè, потребна е текстура што ја остава косата свилена, но лабава. Тоа е да се каже, дека хидрира, но без да го отежне, нешто што токму ова природно масло може да го стори затоа што има многу лесна текстура што им недостасува на другите. Затоа се повеќе се користи во козметиката за да се избегнат силикони кои во крајна линија се штетни за нашата коса.

Бабасу масло за лице

Ако имате Т-зона или малку мрсно лице, не би ви паднало на памет да користите масло на неа затоа што се густи и на крајот ги затнуваат порите или лесно предизвикуваат појава на акни. Како и да е маслото од бабасу е многу полесно, оттаму го користат во многу креми. Лесно се хидрира со одење во најдлабоките слоеви на кожата без затнување на порите и затоа е идеално да се борите против попуштање и стареење на природен начин. Ова масло може да се користи на лицето и ќе го одржува хидриран со часови без да биде тешко.

Бабасу масло за хидрирање на кожата

Како се користи масло од бабасу

Ова масло од бабасу не може да се користи само на косата или на лицето, туку и на кожата на телото. Тоа е масло кое хидрира, но во исто време има витамини и антиоксиданти, што ни овозможува да ја одржиме кожата многу поцврста. Неговата лесна текстура значи дека го немаме тоа лепливо чувство на кожата и можеме да се облечеме подоцна, нешто што се случува со многу други масла што можеме да ги користиме само навечер. Бидејќи е толку лесно, ова масло добро се апсорбира, ја хидрира сувата кожа и помага при навлажнување на мрсната кожа без да произведува повеќе себум. Благодарение на сите овие својства, стана главна основа за многу козметички фирми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.