Дали е препорачливо децата да одат боси?

бос

Отсекогаш постоеле спротивставени ставови во врска со тоа дали е добро децата да одат боси или подобро со обувки. Многу родители ги спречуваат своите деца да одат боси дома во страв дека на крајот ќе настинат.

Ова е вистински мит бидејќи вирусите влегуваат во организмот преку респираторниот тракт. Спротивно на тоа, експертите на оваа тема советуваат детето да биде бос дома бидејќи на овој начин нозете се развиваат многу подобро.

Дали децата треба да носат чевли?

Експертите советуваат да не се ставаат бебиња на чевли во текот на првите месеци од животот. Кога станува збор за заштита на стапалата на вашето малечко од ниски температури или удари, само облечете чорапи. Запомнете дека ползењето е клучно за добар развој на психомоторниот систем на детето, па оттука тие не треба да носат чевли на нозе.

Штом детето почне да оди, родителите треба да изберат да облечат еден вид обувки што е флексибилно и совршено дише. Од 4 или 5 годишна возраст, користените обувки мора да бидат поцврсти и поцврсти за да се заштитат стапалата на детето.

Кои се придобивките за децата од одење бос?

 • Одење бос без чевли ќе овозможи подобро формирање на лакот на стапалото, спречувајќи ги да страдаат од она што е познато како рамни стапала.
 • Во текот на првиот живот, ебебето ќе има поголема чувствителност во стапалата отколку во рацетес Со одење бос, вашите нозе ви помагаат да го истражувате светот околу вас. Покрај тоа, одењето бос овозможува или придонесува за подобар развој на сите сетила на малото.
 • Кога шета бос, малото ќе почувствува различни типови текстури низ нозете. Ова му овозможува на детето да развие разни сензации наречени кинестетички, кои помагаат да се подобри положбата на различните мускули и да ги зајакне зглобовите на телото.

бос

Грижете се дали детето оди бос

 • Дека се препорачува да се оди бос, не значи дека детето треба во секое време без никаков вид обувки. Во случај на одење на базен, важно е малото да носи влечки, бидејќи тоа е место каде обично се заразуваат разни инфекции.
 • Во случај да може да се направи некој вид повреда при одење без чевли, важно е да знаете што предизвика повредата. Во многу случаи, потребно е да се направи вакцина против тетанус за да се спречи инфекцијата да се влоши и да предизвика сериозни и сериозни проблеми.
 • Родителите треба да знаат во секое време во кои ситуации малиот може да оди целосно бос и кога треба да носат чевли. Не можете да дозволите детето секогаш да оди без чевли и да се навикне да оди бос.

На крајот на краиштата, Лекарите и професионалците советуваат малите да одат целосно боси по некое време на ден. Фактот на чувство на земја и одење по него без никаков вид обувки, им помага да имаат поголем развој на нивниот психомоторен систем меѓу другите предности.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.