Предностите на програмибилни садови

садови за програмирање

Мали апарати тие ги прават нашите секојдневни задачи полесни и програмибилните садови не се исклучок. Поради моменталното темпо на живот, ние сме принудени да правиме многу работи за кратко време и програмиран сад ни овозможува да се помириме со одредени задачи во домаќинството. Но, што е програмибилно тенџере?

Што е програмибилно тенџере?

Кујнски роботи, садови за програмирање, бавни шпорети ... дали точно знаеме на што мислиме кога зборуваме за секој од овие мали апарати? Иако честопати имаме тенденција да се разгледуваме едни со други кујнски роботи, тие не се исти.

Програмибилно тенџере е електричен шпорет под притисок. Неговиот дизајн е сличен на оној на длабока прженица: има капак на горниот дел што ви овозможува да ги вметнете состојките, вентил сличен на оној на традиционалните брзи шпорети, чиј систем го имитираат, и термостат.

Панел на програмибилно тенџере

Садовите за програмирање имаат и преден панел на ќе треба само да ја изберете саканата програма. Задушуваат, пржат, варат на скара, печат ... и ве известуваат кога ќе заврши готовата храна. Тие можат да се програмираат, така што можете да ја имате храната подготвена во моментот кога ќе одберете, како свежо направена. Што ако снема струја? Нема да треба да се грижите: кога ќе се врати ќе продолжи точно од местото каде што застана, благодарение на неговата меморија.

Повеќето садови за програмирање исто така имаат опција за загревање и загревање, што ви овозможува да не валкате повеќе садови. И вообичаено е тие да имаат експресно копче за самочистење.

Разликата со процесор за храна и тенџере

Која е разликата помеѓу овој апарат и кујнски робот? Додека готвач со програмабилно тенџере „соло“, кујнскиот робот оди подалеку, исто така, обработува храна. Ова е, во кујнски робот што може да го исецкате, здробите месете ... А што е со а Бавен сад за готвење? Долго и тешко зборувавме за овој тип садови долго време; Тие се традиционални, но електрични садови за готвење на тивок оган.

Поврзана статија:
Бавните шпорети се бес

Предности на програмибилно тенџере

Знаејќи ги главните карактеристики на програмибилен сад, лесно е да се погодат предностите што ни ги нуди. Ако често готвите, но немате многу време или желба да потрошите многу, ова се, без сомнение, добра опција од следниве причини.

 1. Тие се едноставниНа Секој може да користи програмибилен сад. Треба само да го вклучите, да ги внесете состојките, да ја одберете програмата за готвење и да чекате садот да биде подготвен. Депресивно ќе биде едноставно како притискање на копче.
 2. Тие го намалуваат времето за готвењеНа Можете да готвите исто како и во традиционалното тенџере, но за пократко време бидејќи се готви под висок притисок. Без да мора да бидете свесни за тоа, брзо ќе ги готви вашите јадења.
 3. Потрошувајте помалку енергија и електрична енергија од конвенционалното тенџере. Со намалување на обезбедената топлина и времето за готвење, можете да заштедите до 70% во енергија, што позитивно ќе влијае на вашата сметка за електрична енергија.
 4. Тие се безбедниНа Овие програмибилни садови за готвење имаат технологија што ги прави многу безбедни. Заборавете на несаканите изгореници и инциденти во кујната поради вишок притисок. Имаат системи што ве предупредуваат ако капакот не е правилно затворен и имаат импулсен систем за компресија, со цел да избегнете изгореници при отворање на капакот.Покрај тоа, го избегнувате ризикот да го заборавите пожарот: ве предупредува кога ќе завршите и автоматски се исклучува кога ќе заврши.
 5. Тие ви дозволуваат да готвите сНа Повеќето имаат различни програми за готвење: турбо, притисок, парен, чорба, ловокрадство, конфит, ориз, тестенини, решетка, пржење, пржење, рерна ... Исто така, во кутијата е вклучена книга со многу идеи за тоа како да го подготвите вашето неделно мени е полесно Седнете 10 минути секоја недела, добијте идеи како да го подготвите менито за целата недела и заборавете да се запрашате секој ден што ќе готвите следниот ден.

Дали сметате дека садовите за програмирање се добра инвестиција за вашата кујна?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.