Дали прегратките меѓу децата и кучињата се опасни?

куче и момче

Различни студии докажаа дека имањето куче во семејството носи бројни придобивки од емоционална гледна точка. За да се случи тоа, мора да се воспостави одреден однос на доверба помеѓу кучето и децата. Во спротивно, контактот на малечкото со кучето може да доведе до одреден ризик кој мора да се земе предвид.

Во следната статија ќе ви кажеме како да се направат што побезбедни прегратки меѓу кучињата и децата.

Дали прегратките меѓу децата и кучињата се опасни?

Непознавањето на јазикот на кучето обично е голема причина за одредени повреди, што може да се случи помеѓу семејното куче и малите. Има многу деца кои трпат каснувања и други видови повреди од домашното куче. Овој тип на однесување или однесување се должи на постоењето на неколку фактори:

 • преголема самодоверба и недостаток на страв од страна на децата.
 • Висината на детето и недостаток на одредена телесна тежина.
 • недостаток на надзор од страна на возрасен.
 • малку знаење на јазикот на кучињата.
 • силна емпатија кон фигурата на кучето.

Опасноста од гушкање на кучето

Ако детето се приближи до кучето, тоа мора да го стори. на лежерен и мирен начин. Во однос на прегратките кон кучињата, мора да се следат низа совети:

 • Односот на доверба кон кучето тоа мора да биде важно.
 • Мора да има некоја врска помеѓу кучето и детето.
 • Кучето е навикнато да прима прегратки и нивните резултати се позитивни.

прегратка куче и дете

Како да ја направите прегратката кон кучето безбедна

Ако сакате прегратката на вашиот син со кучето да не стане ризик за малиот, Мора да земете во предвид голем број важни аспекти:

 • Секое куче е различно, па ќе има некои кои сакаат да се допираат и други на кои им треба многу повеќе простор.
 • Друг елемент што треба да се земе предвид е контекстот во кој се наоѓа кучето. Не е исто да си опкружен со непознати луѓе отколку да се биде заедно со семејната средина.
 • Не заборавајте во ниту еден момент претходните искуства што ги имало кучето. Доколку сте имале негативни искуства, нормално е дека воопшто не се чувствувате удобно со прегратките или милувањата на малечкото. Во таков случај важно е да се избегнуваат такви ситуации и Бидете свесни за детето во секое време.
 • Мора да имате некоја вештина да го научи правилното однесување на кучето кон детето.
 • Во однос на прегратките, интеракцијата треба да биде мирна и да се избегнува онаа што е инвазивна. На ист начин е добро што галењето и пристапот кон кучето да се направи во мирен и опуштен момент.
 • Возраста на кучето е уште еден елемент што треба да се земе предвид, кога прегратката е безбедна и без опасност. Кутре не е исто како куче во зрелоста. Затоа, однесувањето и однесувањето се сосема различни.
 • Исто така е важно да се постигне позитивно однесување за зајакнување, така што прегратките не претставуваат никаков ризик за интегритетот на детето.

Накратко, кога детето може да му пријде на кучето во куќата, Мора да надвладее разумот и здравиот разум од страна на возрасните. Не можете да го оставите детето само со кучето, затоа будноста и надзорот мора да бидат постојани. Исто така запомнете дека кучињата се животни, а не играчки, затоа мора да има одредена почит кон животното. Околината треба да биде позната, како и мирна и опуштена и животното никогаш не треба да биде принудено да трпи прегратки и милувања од децата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.