Прегорексија, страв од дебелеење за време на бременоста

Прегорексија

Постојат многу стравови кои можат да се појават околу бременоста, особено кога е прв пат. Сè што е непознато предизвикува загриженост, бидејќи неизвесноста на незнаењето што ќе се случи генерира високи нивоа на стрес. За некои жени справувањето со сите промени во бременоста е возбудливо, но за многу други е голем страв.

Стравот од дебелеење за време на бременоста постои, има општи карактеристики и соодветно име, поточно прегорексија. Ова нарушување, иако не е вклучено во Прирачникот за ментални нарушувања како другите болести слично како анорексија или булимија, е реалност и е позната како анорексија на трудници.

Што е прегорексија?

Тежина во бременоста

Прегорексијата е нарушување во исхраната кое се јавува исклучиво за време на бременоста. Главна карактеристика на ова нарушување е стравот од дебелеење што го претрпе идната мајка. Проблем кој може да го доведе во опасност здравјето и на мајката и на фетусот. Ова нарушување во исхраната споделува карактеристики со други слични. На бремена вежбајте прекумерно, опсесивно го контролира внесот на калории, покрај типичното прејадување и последователните чистки.

Ова нарушување може да се појави кај жени кои претходно не страдале од проблеми со храната. Сепак, обично се јавува кај жени кои претходно живееле или живеат со нарушувања во исхраната, како што се анорексија или булимија. Сепак, тоа што страдавте од овој проблем во минатото не го гарантира тоа може да се развие на ист начин во бременоста.

Симптоми на нарушување во исхраната кај бремени жени

Сите жени не ги доживуваат промените во своето тело на ист начин, иако вообичаено е што тие се прифатени природно и мислејќи дека се должат на тоа што во вас расте нов живот. За некои жени, гледањето како расте стомакот е емотивно, но за други не е толку емотивно без да предизвика проблем. Сепак, кога стравот од дебелеење има ментална позадина, може да се појават овие симптоми поврзани со прегорексија.

 • Бремената избегнувајте да зборувате за вашата бременост или го прави тоа на нереален начин, како да не е кај неа.
 • Избегнувајте да јадете пред други луѓе, претпочита да јаде во приватност.
 • Има опсесија со брои калории.
 • Вежбате ненормално, во вишок, без да се земат предвид нормалните симптоми на бременост.
 • Тие можат да направат да повраќаат, иако секогаш ќе се трудат тоа да го прават приватно.
 • На физички план, лесно е да се види дека жените не се дебелее нормално во бременост.

Овие симптоми може да останат незабележани доколку не живеете блиску со трудницата. Но, сепак, стануваат поочигледни во средината на бременостаКога стомакот значително се зголемува, нозете, рацете, лицето или колковите исто така природно се прошируваат поради бременоста. Иако овие промени не се идентични кај сите жени, тие се многу очигледни кога не се случуваат нормално.

Ризици од прегорексија за мајката и бебето

Спорт во бременост

Ризиците од ова нарушување во исхраната во бременоста може да бидат многубројни, и за мајката и за бебето. Прво, фетусот не ги прима хранливите материи што му се потребни за нормално да се развива. Бебето може родени со недоволна тежина, проблеми со дишењето, предвремено породување, малформации или невролошки нарушувања со различна тежина, меѓу другото.

За мајката, прегорексија може да предизвика сериозни проблеми како што се анемија, неухранетост, аритмии, опаѓање на косата, брадикардија, недостаток на минерали, декалцификација на коските итн. И не само за време на бременоста, здравствените проблеми можат да влијаат на вас долгорочно. Покрај сите проблеми со менталното здравје што го повлекува ова нарушување.

Затоа, ако мислите дека можеби страдате од прегорексија во бременоста, Многу е важно да дозволите да бидете згрижени и да се ставите во рацете на професионалец. За ваша безбедност и за здравјето на вашето идно бебе, бидејќи подоцна ќе можете да се вратите на вашата тежина, но доколку има проблеми во нејзиниот развој, никогаш нема да имате можност да се вратите назад.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.