Пита со сланина со тиквички

Пита со сланина со тиквички

Солените колачи даваат многу игра на масата. Тие се а одлична алтернатива како учесникд, бидејќи може да се направат однапред и да се служат топли, топли или ладни. Во Bezzia изгледаат како одличен извор за нашата Божиќна трпеза, затоа денес ја споделуваме оваа торта со тиквички и сланина.

Има многу состојки кои можеме да ги користиме за да подготвиме солени колачи, од зеленчук, како во овој случај, до риба или месо. Тие се многу разноврсни и едноставни; нивното подготвување чини многу малку како што ќе имате време да проверите дали ќе одлучите да се расположите.

Како предјадење делуваат многу добро бидејќи се многу лесни за сервирање, иако можете да ги вклучите и во вашето неделно мени како главно јадење и со цел да искористете ги предностите на остатоците од состојките за да оди лошо. Ќе ни кажеш дали ќе одлучиш да го направиш тоа?

Состојки

 • 200 гр. чадена сланина на ленти
 • 2 лажици екстра девствено маслиново масло
 • 1 исечен кромид
 • 2 праз сецкани
 • 1 тиквичка, мелена со кора
 • 3 HUEVOS
 • 75 гр. рендано сирење
 • 200 мл. течна павлака
 • Сал
 • Пимиента

Чекор по чекор

 1. Загрејте ја рерната на 180ºС.
 2. Во тавче издинстајте ја сланината се сече на ленти до златно. Откако ќе добие златна боја, извадете го и резервирајте.
 3. Потоа исчистете ја тавата со хартија и додадете две лажици екстра девствено маслиново масло. Се динстаат кромидот и празот се сечкаат пет минути и потоа се додаваат тиквичките.

Запржете го зеленчукот

 1. Кога зеленчукот ќе омекне, тргнете го од оган и истиснете го вишокот течност.
 2. Потоа ставете го овој зеленчук во сад покрај сланината и додадете ги изматените јајца, крем и рендано сирење. Зачинете и измешајте.

Подгответе го филот

 1. Подмачкајте калап што се отстранува со малку путер и брашно и прелијте ја смесата.

Пита со сланина со тиквички

 1. Одете во рерна и печете околу 30 минути или уште малку, додека колачот не се намести.
 2. За да завршите, извадете го калапот од рерна и откако ќе го оставите да се загрее 10 минути одкалапете внимателно.
 3. Уживајте во колачот со тиквички и топла или ладна сланина.

Пита со сланина со тиквички


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.