Пилингот е клучот за да направите вашата коса да расте побрзо

Како да направите пилинг на скалпот

Не е прв пат да сакаме да видиме како косата расте побрзо. Па, сигурно веќе сте малку уморни од барање секакви решенија за тоа. Денес ќе видиме една од најчестите, што ја имаме на дофат на раката, но можеби не секогаш му ја даваме важноста што навистина ја носи: пилинг.

Бидејќи како што се случува во остатокот од телото, пилингот е процес што значително ќе ја подобри нашата кожа. Тоа е поради тоа ако размислуваме за косата, или поточно за скалпот, нема да остане зад себе. Дали сакате да знаете кои чекори треба да ги следите?

Зошто пилингот е клучот за побрз раст на косата?

Како што добро знаеме, пилинг е збогум на мртвите клетки. Затоа, кога ќе го сториме тоа на кожата, ќе го отстраниме целиот вишок, за да оставиме простор за подобрување. Во овој случај, нешто слично се случува затоа што она што ќе го направиме е да го ексфолираме нашиот скалп, на кој секогаш му треба. Тоа е област каде маснотиите имаат тенденција да се акумулираат во многу случаи, додека во други тоа е сувост. Со добар пилинг ќе и помогнеме на кожата во оваа област, да се збогуваме со одредени остатоци од производи кои понекогаш остануваат во косата и ја стимулираат циркулацијата, така што косата почнува да расте посилна од кога било. Сето ова можете да го видите благодарение на примена на некои природни лекови што ги предлагаме.

Пилинг со талог од кафе

Излупете го скалпот со кафе

Кафе во прав е едно од најкористените лекови за кога сакаме да правиме пилинг. Покрај тоа, таа е состојка која сите сигурно ја имаме дома. Значи, ќе ни требаат 4 лажици кафе за да започнеме да ја подготвуваме нашата мешавина. Но, за да може масажата да биде поцелосна и полесна за нас, ништо слично Измешајте го кафето со две лажици природен јогурт или ако го немате, малку кокосово масло. Така што ова ни помага повеќе при изведување на масажата. Ова ќе биде со врвовите на прстите, без да се изврши премногу притисок и добро да се покрие целата област.

Шеќер и маслиново масло за вашата коса

Друга опција да се изврши пилинг е да ни помогнете со шеќер. Вашите гранити исто така ќе ни остават одличен резултат за разгледување. Но, вистина е дека секогаш ќе треба да го комбинираме со нешто друго, за подобро да лизга на кожата. Во овој случај, тоа ќе биде маслиновото масло. Како што добро знаеме, ова е одговорен за обезбедување на хидратација, покрај тоа што ги елиминира сите видови отпад и ни дава антиоксиданси. Тоа е уште една од идеите што ни се допаѓа затоа што се едноставни за реализација и за нејзините одлични резултати.

Лекови за скалпот од лимон

Шеќер и лимон

Овој лек е совршен за луѓе кои имаат мрсна кожа за коса. Затоа што како што знаеме лимонот ќе биде одговорен за контрола на себумот. Значи, со него ќе пристигне шеќерот, кој повторно ќе биде одговорен за влечење на целата нечистотија што ја имаме. За ваков лек, ништо како да имате иста количина на една и друга состојка. Исто така, запомнете дека лимонот во вашата коса, ако добиете сонце, може да го олесни. Значи, овие типови идеи секогаш најдобро се прават навечер кога веќе не излегуваме. Вашата коса треба да биде нешто влажна кога одите да ја нанесете. Оттука, ќе започнете со масажа на кружен начин и по неколку минути, можете да ја измиете косата како и обично. Сигурно брзо ќе ги видите неговите ефекти!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.