Печени стапчиња од тиквички со сос од јогурт

Печени стапчиња од тиквички со сос од јогурт

Дали барате А. богат, лесен и здрав предлог што да донесете на вашата маса? Овие печени стапчиња тиквички со сос од јогурт се тоа. Совршени за послужување како предјадење или како лесна вечера, тие се исто така брзи и лесни за подготовка. Не можеме да бараме повеќе!

Клучот за овие стапчиња тиквички е во тестото. Тесто на кое вградивме некои зачини, но на кои можевме да им вградиме различни. И тоа е дека ако сакате да користите зачини во вашите јадења, ќе најдете други алтернативи за да пробате.

Можевме да ги пржиме овие стапчиња, но беше многу поудобно и средство за чистење за да ги направите во рерна. Освен тоа, на тој начин заштедуваме значителна количина на масти. А, исто така, им даваме поголемо значење на тиквичките кои патем вака ќе им угодат на сите.

Состојки

За тиквичките

 • 1 тиквичка
 • 2 HUEVOS
 • 4-5 лажици брашно
 • 1 лажица презла
 • 1 лажица сирење во прав
 • Уна пица од оригано
 • Нотка на кари
 • 1 лажичка лук во прав
 • Сол и црн пипер по вкус

За сосот

 • 1 природен јогурт
 • Кора од лимон
 • Сок од половина лимон
 • Сол и бибер по вкус
 • Екстра девственото маслиново масло ⠀

Чекор по чекор

 1. Тиквичките исечкајте ги на стапчиња Долга 7 сантиметри и дебелина 1 сантиметар, приближно.
 2. Во сад изматете ги јајцата и измешајте во друг сад остатокот од состојките за подготовка на тестото.
 3. Откако ќе заврши, прво поминете низ јајцето а потоа низ оваа смеса се лепат тиквичките.

Исечете ги и премачкајте ги тиквичките

 1. Како што ги правам, гледаш ставајќи не на плехот на рерната што ќе го имате претходно загреано на 220ºC.
 2. Да се ​​заврши ставете ги во рерна 16-20 минути на 220°C.⠀

Испечете ги тиквичките

 1. Искористете го тоа време да подгответе го сосот измешајте ги јогуртот, кората и сокот со прстофат сол и бибер. А потоа додаваме малку екстра девствено маслиново масло.
 2. Печените стапчиња тиквички послужете ги со сос од јогурт.

Печени стапчиња од тиквички со сос од јогурт


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)