Пет природни масла што мора да ги имате во вашата торба за убавина

Природно масло за вашата убавина

Денес ние се грижиме за себе со многу различни козметички производи, но постои одредена тенденција да се бараат сè повеќе и повеќе оние што се природни. Она што природата ни го нуди тешко може да се спои и покрај тоа скоро секогаш наоѓаме производи со висок квалитет кои се грижат за нашата кожа без да нудат несакани ефекти или реакции, бидејќи не содржат хемикалии или адитиви. Во овој случај, ќе видиме пет природни масла што треба да ги имате во вашата торба за убавина.

На природните масла ни нудат големи придобивки и својства, бидејќи се извлекуваат од различни природни производи, од цвеќиња до ореви. Тие се дел од природата што се користи со векови. Може да им се дадат многу намени во областа на убавината и затоа ги има толку многу и разновидни.

Шипинка масло да се регенерира

Масло од розова мошус

Маслото од шипка е едно од најпопуларните по одличните својства. Тоа има Омега 3 и 6 масни киселини и исто така со витамини А, Ц и Е.. Тоа е одлично масло бидејќи помага во производството на колаген, на начин што ја поттикнува обновувањето на кожата. Затоа се препорачува кога имате лузна што сакате да ја минимизирате или кога се појавуваат стрии, бидејќи тие се лузни кои мора да зараснат и колку е поголема регенеративната моќ, толку помалку лузни ќе имаме на долг рок. Се користи на лицето или на телото за сите видови лузни и исто така за дамки и стрии, бидејќи го подобрува изгледот на кожата. Благодарение на неговите антиоксиданти, тоа е одлично масло против стареење, па можеме да му дадеме неколку намени.

Масло за вечерна јаглика за дерматитис

Природно масло од вештерка

Ова масло има одлични својства. Некои луѓе го земаат проголтано со оброци, бидејќи помага во регулирање на хормоналните циклуси. Но, ако сакаме да го искористиме за убавина мора да знаеме дека има голема антиинфламаторна моќ. Ова го прави совршено масло за процеси како што се дерматитис, во кои кожата страда од воспаление и црвенило. Во овој случај можеме и да го внесеме и да го користиме на кожата, се додека нема рани. Помага во смирување на кожата и забавување на воспалителниот процес.

Арганово масло за стареење

Грижа со масло од арган

El аргановото масло од потекло во Мароко е уште едно големо откритие. Тоа е природно масло кое се користи пред сè за да има добро хидрирана и мазна кожа. Совршен е за негување на кожата и со тоа спречување на стареење. Неговата голема хидратантна моќ значи дека може да се користи на сува кожа и во области како што се стапалата или рацете.

Масло од невен за смирување на кожата

Употреби на масло од невен

La Календулата се смета за лековита билка со векови и затоа е добро познато неговото природно масло. Календулата се користела првенствено за смирување на кожата додека се хидрира и се грижи за неа. Ова масло е совршено за најчувствителните кожи кои лесно реагираат. Ако имате тенденција да имате црвенило, маслото од невен е многу нежно за кожата и ви помага да ги смирите непријатностите и чешањето.

Кокосово масло за коса

Грижете се за косата со кокосово масло

Кокосовото масло стана едно од нашите омилени поради многубројните употреби што можеме да му ги дадеме и поради неговиот сладок и пријатен мирис. Ова масло се зацврстува и мора да се загрева ако е на ниски температури, но инаку е лесно за употреба. Може да се користи за хидрирање на кожата, но се користи многу на косата затоа што не дава чувство на тежина на косата и лесно се чисти под туш. Може да се користи како маска за миење на косата потоа или да се користат само неколку капки како да е регенератор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.