Оштетена коса? Вратете го со овие совети

Оштетена коса

Да се ​​има оштетена коса е нешто на што сметаат повеќето од нас секој ден. Причината не мора да биде една, но секогаш има неколку и важни. Боите, топлината на фен или железо и разни други причини можат да нè натераат да се најдеме во овој момент.

Но, не грижете се затоа што ќе го поминеме тоа со низа практични совети. Затоа што е едно од најдобрите начини да се обложуваме на здравјето на нашата коса. Нешто што е од витално значење, бидејќи сите ние сакаме да видиме како нашата оштетена коса станува силна, сјајна и природна. Ние почнавме!

Како да знаете дали вашата коса е оштетена

Без сомнение, постојат низа опции кои само гледајќи ги во нив, сфаќаме дека нашата коса е далеку од тоа да биде иста како и секогаш. Сигурно некои од најчестите се следниве:

 • Забележувате расцеп на врвови и пуштена коса.
 • На допир е значително погруб од вообичаеното.
 • Сјајот веќе не се појавува.
 • Вие исто така забележувате дека се расипува побрзо и полесно паѓа.
 • Ако јачината на звукот повеќе не е како што беше, време е да се анализира што се случува.
 • Друга работа што нè тера да мислиме дека косата е оштетена е тоа што со толку многу сувост и разлетување, се појавуваат јазли кога ја чешламе косата.

Како да ја вратите оштетената коса

Како да ја вратите оштетената коса

Ако сте од луѓето кои доаѓаат секој месец да обојат или да добијат свои допири, тогаш мора да обрнеме внимание. Затоа што ако не следиме низа инструкции, точно е дека нашите ќе завршат повеќе оштетени. За тоа, еден од првите чекори што треба да направите е да го хидрирате што е можно повеќе. Како? Обложувајте се на хранливи маски или подобро, направете ги дома. За да го направите ова, со половина авокадо, лажица маслиново масло и друга мед, ќе имаме доволно. Ние добро го мешаме и го нанесуваме низ косата. Треба да го оставите половина час, а потоа да го отстраните со миење на косата како и обично.

Кои производи да ги користите кога косата е многу оштетена

За дел од краевите, секогаш можете да се обложите на примена на малку маслиново масло или друго што го имате дома, како бадеми или арган, што е уште една од најголемите основи. Но, како што велиме, само во областа на советите. На овој начин, ќе им ја дадете потребната хидратација. Од друга страна, запомнете го тоа производи како што е путерот ши е еден од најважните кога сакаме да ја вратиме мекоста и хидратацијата на косата потребно.

Тоа е затоа што со содржина на витамин Е меѓу неговите состојки, заштитата за косата ќе биде поголема. Секако Ако имате фина коса, тогаш запомнете дека кератинските производи имаат тенденција да работат многу добро. да се врати оштетената текстура. Бидејќи таа е задолжена да ја работи целата комплицирана работа за нас. Избегнувајте да го миете секој ден или наместо тоа користете сув шампон. Исто така запомнете дека регенераторот е неопходен за добро да ги запечати кутикулите, затоа секогаш треба да го воведувате во вашата навика за миење.

Чекори за враќање на оштетената коса

Дали оштетената коса може да се санира?

Откако ги знаевме сите овие чекори што ги спомнавме, се прашуваме дали оштетената коса навистина може да се поправи. Точно е дека секогаш мора да гледате колку штета има, но секогаш може да се поврати повеќе од 85% од времето. Затоа, ние мора да ги извршуваме задачите што веќе ги знаеме во нашата куќа, секој ден. Бидејќи ако проблемот е поголем, веќе би зборувале за преземање на следниот чекор што не секогаш го сакаме: Земање ножици и намалување на вашите загуби, никогаш подобро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.