Осаменоста ја придружуваше двојката

придружена осаменост

Сигурно сте слушнале повеќе од еднаш за фразата: „Подобро е да си сам отколку во лошо друштво“На За жал, има многу луѓе кои претпочитаат да бидат во токсична врска, за да избегнат да бидат сами во животот. Познатата придружена осаменост е почеста отколку што многумина мислат на почетокот.

Ништо не се случува за да немате партнер, бидејќи е многу подобро да бидете сами отколку да се биде во нездрава врска, дека нема иднина и дека е осудена на неуспех.

Слободноста е тотално валидна животна опција

Како што се случува кога имате партнер, да се биде слободен е многу валидна животна опцијаНа Не е препорачливо да имате врска со друга личност во која loveубовта е очигледна по нејзиното отсуство, а токсичноста е во светло на денот. Многу од денешните парови пропаѓаат затоа што не постои вистинска loveубов кон забавите и врската се формира поради значителна емоционална зависност и желба да не бидете сами во животот.

Придружуваше големата празнина на осаменоста

Придружената осаменост предизвикува голема празнина кај лицето кое страдаНа Може да го имате партнерот близок од физичка гледна точка, но на емоционално ниво празнината е доста важна. Постојат серија елементи или факти што можат да покажат дека едно лице страда од осаменост придружена во двојката:

  • Двојката не го слуша, што е доста болно на емоционално ниво.
  • Постои апсолутна незаинтересираност за можни цели или соништа двојката да ги спроведе взаемно.
  • Оштетениот секогаш е виновен за с everything и Нема комуникација кога станува збор за решавање на различните проблеми што се појавуваат во двојката.

Овие знаци покажуваат дека парот не е посакуваниот и дека споменатата осаменост се населила во нив. Не вреди да страдате само за да имате партнер и многу е подобро да бидете сами. Врската мора да биде прашање на двајца и мора да биде целосна вклученост на двете луѓе.

пар осаменост

Емоционалната штета на придружената осаменост

Токсичната врска не е добра за никого и може да предизвика сериозна емоционална штета на лицето кое го страда. Имањето партнер и чувството на осаменост е нешто што не треба да се дозволи бидејќи емоционалните рани од таква ситуација се доста важни. Со оглед на ова, најдобро е да ја прекинете оваа врска што е можно поскоро и да се обидете да го обновите животот, или сами или со друга личност што ја прави двојката здрава.

Накратко, не е неопходно да имате партнер или да бидете со личност за едноставен факт на бегство од осаменост. Има моменти дека и покрај тоа што има одредена врска, личноста е с уште сама. Ова е она што е познато како придружена осаменост и во оваа врска нема ништо од loveубов или наклонетост, нешто што е потребно за да функционира еден пар.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.