Што е рефрактивна хирургија?

рефрактивна хирургија

Веќе неколку години, луѓето со проблеми со видот можеа да прибегнат кон рефрактивна хирургија за нивна корекција и елиминирање на очилата или контактните леќи засекогаш. Рефрактивната хирургија се состои од група интервенции или хируршки техники со кои се коригираат или елиминираат одредени проблеми кои предизвикуваат промени на видот. На пример, миопија, астигматизам, хиперметропија, па дури и денес пресбиопијата исто така може да се коригираат.

Цела помош за луѓето кои сакаат, сакаат или треба да престанат да носат очила, било од професионални, спортски или едноставно естетски причини. Бидејќи очилата се многу убав, забавен додаток кој дури и додава личност на лицето, но за сите нас кои мораме да ги носиме секој ден, тие не се ништо повеќе од потсетник дека без нив сме изгубени.

рефрактивна хирургија

Постојат различни видови на рефрактивна хирургија за корекција проблеми со видот. Во секој случај, специјалистот ќе биде тој што ќе определи која е најсоодветната, па дури и повеќе од една техника може да се примени во исто време кај иста личност. Следно ви кажуваме кои се видовите на рефрактивна хирургија, кога се користат и како се изведува техниката.

Ласерска рефрактивна хирургија, LASIK или PKR

Кога ласерот се користи за корекција на промените на окото кои предизвикуваат проблеми со видот, се работи за промена на обликот на рожницата за да може да се коригираат диоптриите кои го спречуваат правилниот вид. Обликот може да варира во зависност од дипломирањето на секој пациент, на пример, при користење на техниката ЛАСИК се вршат следните интервенции.

  • За корекција на миопија: она што се прави е да се израмни заобленоста со ласерот, така што светлината е правилно фокусирана на рожницата.
  • Во случај на хиперметропија: Во овој случај, рабовите на рожницата се обликуваат за да се создаде крива.
  • за астигматизам, она што се прави е да се израмни областа со најголема кривина на рожницата за да се остави што е можно подеднакво.

Во случај на таканаречена PKR рефрактивна хирургија, техниката тоа е слично, но обично е повеќе досадно за пациентот. Тоа беше првата техника што се користеше за корекција на проблеми со видот, па денес е значително подобрена и затоа повеќе не се користи толку често.

Може да се користи и интраокуларна леќа

Во некои случаи, наместо да се користи ласерот за модификација на рожницата и подобрување на видот, може да се вгради леќа или да се отстрани леќата, во зависност од потребите на секој пациент. Ова е техника која обично се користи кога пациентот има повеќе диоптри од дозволеното да се изврши рефрактивна ласерска операција. Во случај на имплантација на леќа, леќата се одржува. Во други случаи, леќата се отстранува и се вградува афакична леќа, што е техника што се користи за отстранување на катаракта.

Како да знам дали можам да направам операција?

За да може да изврши рефрактивна хирургија во случај на потреба од корекција на дефекти на видот, како што се миопија, астигматизам или хиперопија, пациентот мора да исполнува одредени параметри. Од една страна, дипломирањето мора да биде стабилно најмалку две години. Се проценуваат и други безбедносни параметри кои специјалистот мора да ги процени во секој случај.

Најдобар начин да ги решите сите ваши сомнежи е да одите на консултација со специјалист кој може да изврши преглед и да ги објасни вашите опции. Бидејќи постојат многу параметри кои се оценуваат во секој случај, потребите на секој пациент и веројатноста за добивање на посакуваниот резултат исто така може да варираат во секој случај. Освен тоа, Иако е многу безбедна операција, таа не е без несакани ефекти. кои исто така треба да се вреднуваат. Секогаш ставајте се во добри раце, разрешете ги сите сомнежи. Оставете малку време во кое можете да размислувате и да одлучите кога, како и со кого сакате да направите операција за да ги елиминирате проблемите со видот засекогаш.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)