Однесувања кои укажуваат на тоа дека парот нема иднина

насилство од интимен партнер

Одредени однесувања или однесувања можат да помогнат да се знае, ако двојката е предодредена за апсолутен неуспех или ако со текот на времето ќе се одржува. Во некои случаи, овие однесувања се класифицирани како токсични и го отежнуваат успехот на одредена врска. За да се избегне ова, од суштинско значење е да се стави крај на таквите токсични однесувања и да се размисли дали навистина вреди да се продолжи со врската.

Во следната статија ќе ви кажеме кои се тие типови на однесувања или однесувања што треба да ги избегнувате во врската и што треба да се направи за да се спречат ваквите однесувања.

Однесувања кои означуваат дека парот нема иднина

Постојат низа однесувања или однесувања кои се сметаат за токсични, што може да помогне да се знае дека врската нема иднина:

Критикување на партнерот во сите часови од денот

Двојката е осудена на неуспех кога една од страните, Таа не престанува да го критикува другиот за да ја омаловажи. Овие критики имаат за цел да ја поткопаат личноста на парот и да ја одземат нивната суштина. Здравата врска е нешто сосема поинакво, бидејќи се заснова на фактот да се прифати парот таков каков што е, и со нивните маани и со нивните доблести. Во врската нема простор за континуирано критикување или омаловажување на саканата личност.

Покажете малку презир кон партнерот

Друго однесување кое не може да се дозволи во врската е понижувањето или постојаното исмејување. Во врска со двојка, пред се мора да има почит од двете страни, бидејќи во спротивно е нормално тој пар да заврши со раскинување. Презирот и понижувањето во двојката предизвикува една од страните да види сериозно нарушена нивната самодоверба и самодоверба.

обвини го партнерот

Постојаното и вообичаено обвинување на партнерот ви дава до знаење дека врската нема иднина. Една од страните не е способна да преземе одговорност и изберете да го обвините партнерот. Во одредена врска важно е да ги прифатите различните факти и да бидете одговорни за нив. Обвинувањето на партнерот не ни дозволува да ги видиме грешките и да учиме од нив. Во овој случај, комуникацијата со другата страна е од суштинско значење, особено кога заеднички се решаваат различни проблеми.

токсични однесувања

Покажете малку рамнодушност кон партнерот

Употребата на рамнодушност во врската е тотално токсичен тип на однесување, тоа воопшто не оди во прилог на добрата иднина на парот. Ова е обид да се манипулира со другата страна и да се направи штета на емоционално ниво. Овој тип на однесување предизвикува врската да слабее со текот на времето и да заврши со раскинување.

Сила и барај постојано

Друго токсично однесување кое укажува дека одредена врска нема иднина, се состои од редовно форсирање и барање од парот. Страните во врската мора да бидат слободни да се изразуваат и почитта мора да биде присутна во секое време. Барањето и принудувањето е прилично јасен начин да се манипулира со партнерот и да го спречи да има глас или глас.

Накратко, во здрава врска не можете да дозволите ниту едно од однесувањата видени погоре. Во случај да се појават, треба да седнете со партнерот за да ги соберете и да размислите дали навистина вреди да продолжите во споменатата врска. Може да се случи да е нешто точно и повремено, па може да се реши без никаков проблем. Во спротивно, треба да му дадете приоритет на емоционалното здравје и да ги намалите загубите со таа врска. Ваквите однесувања имаат негативно влијание врз парот и завршуваат со раскинување.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.