Доцнење на говорот кај деца

разговор-бебе

Најлошото нешто што може да го стори родителот е да го спореди своето дете со другите. Предмет на говор е оној што прима најмногу споредби и е дека многу родители се нетрпеливи при првите зборови на бебето.

Во однос на јазикот, се појавуваат сомнежи од сите видови, особено оние поврзани со моментот во кој малото треба да започне да зборува и ако има загриженост ако не го стори тоа на одредена возраст.

На секое дете му треба своето време

На родителите мора да им се стави до знаење дека не се сите деца исти и секој треба свое време кога станува збор за учење на јазикот. Вистина е дека на одредена возраст сите деца треба да зборуваат без никаков проблем и ако не, детето може да претрпи застој во развојот на говорот.

Како општо правило, бебето треба да ги изговори своите први зборови на една година. До 18 месеци, малото треба да има вокабулар од околу 100 зборови. По достигнувањето на двегодишна возраст, вокабуларот е значително збогатен и детето веќе мора да има повеќе од 500 зборови кога зборува. Ова е нормално, иако може да има деца чиј вокабулар е оскуден и со помалку зборови.

Во кој момент може да има проблем во говорот на детето

Може да има одредено доцнење на јазикот, кога детето кога ќе достигне две години не е во можност да поврзе два збора. Постојат и други знаци кои можат да ве предупредат за сериозни јазични проблеми:

 • На возраст од три години детето испушта изолирани звуци но тој не е во состојба да каже одредени зборови.
 • Не може да се поврзат зборовите да формираат реченици.
 • Нема способност да изговара и тој е способен само да имитира.
 • Важно е да им се укаже на родителите дека во повеќето случаи одложувањата имаат тенденција да се нормализираат со текот на годините.

зборувај

Како да се стимулира развојот на јазикот кај децата

Професионалци од областа советуваат да следат низа упатства што им овозможуваат на децата оптимално и соодветно да го развиваат својот јазик:

 • Добро е родителите да им читаат на своите деца приказни или книги на редовен начин.
 • Кажете гласно различните активности што треба да се спроведат дома.
 • Повторете зборови кои се користат од ден на ден.
 • Препорачливо е да поминете извесно време на едукативни игри на кој јазик или говор имаат примарна улога.

На крајот на краиштата, предметот на говорот е еден од оние што обично најмногу ги загрижуваат родителите. Гледањето како другите деца можат да ги кажат своите први зборови на возраст и дека вашето дете не го прави тоа, многу родители ги прави многу нервозни. Запомнете дека на секое дете му треба своето време, затоа мора да избегнувате споредби. Постојат многу деца кои доцнат кога станува збор за зборување, но со текот на годините, нивниот јазик станува нормален и успеваат да зборуваат без никаков проблем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.