Парапет за скали: Сè што треба да знаете!

Парапет за скали

Парапетите за скали се еден од најпопуларните украсни детали. Иако секогаш зависи од видот на скалилата што ја имаме предвид, точно е дека моделите исто така можат да варираат со нив. Во денешно време, со најмал минималистички стил, тие обично се распуштаат, но ако ви се допаѓаат, тогаш останете со нас.

Денес го разгледуваме различни видови што постојат, за нивните материјали и многу повеќе Што треба да размислиме. Иако можеби не изгледа така, вашата куќа може да направи одличен украсен пресврт со еден од нив. Вие не верувате во тоа? Тогаш само треба да го откриете и да го изберете оној кој најдобро одговара на вашата декорација.

Кои се видовите на парапет

Јасно е дека знаеме кои се тие, но ако престанеме да размислуваме, сигурно ќе сфатите дека тие можат да бидат многу разновидни и затоа, ништо како да се прави преглед на сите најчести.

 • Парапет за дрвени скали: Таа е една од најкласичните, иако малку по малку е обновена. Вистината е дека има детали врежани во дрво, што ги прави одлични протагонисти во однос на декорацијата. И двајцата можете да ги најдете во кафеава и бела боја за да ги прилагодите на нај рустикалните или актуелните стилови.
 • Алуминиумски парапет: Со повеќе минималистички воздух, алуминиумот ќе биде еден од најдобрите сојузници, како и многу издржлив. Тоа ќе биде совршено за наједноставните украси и најотворените простори.
 • Парапети закотвени на theидот: Тие изгледаат независни од целото скалило, бидејќи тие се навистина вградени во идовите. Но, тие исто така стануваат основни и корисни. Тука материјалите можат да бидат многу разновидни, но најчесто се гледаат најфините и метални завршувања.
 • Вертикален парапет: Тие се една од најпознатите авангардни опции. Ова значи дека одат со скали или лабави чекори и дека се комбинираат со еден вид завеса со тенки шипки. Декорацијата и разноврсноста се здружуваат!
 • ПВЦ парапет: Тоа е ефтин материјал кој е погоден и за ентериери и за екстериери. Да се ​​биде податлив, секогаш можете да го поставите по своја волја.

Метален парапет

Колку чини да се стави парапет за скали

Точно е дека кога зборуваме за цени, секогаш е тешко да се даде точна бројка. Значи, сега можеме да ви кажеме дека ако ангажирате услуга за инсталација, Може да ве чини од 80 евра до повеќе од 200, секогаш во зависност од должината на парапет, избраните материјали и секако, изработката.

Една од најпопуларните опции е парапет од челик, алуминиум или железо.. Секако дека металните завршни работи се поевтини, освен ковањето што тогаш цената многу ќе порасне. Од друга страна, иако дрвените огради се највидени, тие не се секогаш најевтини. Тие секогаш ќе зависат од резбата што ја носат и нивните форми.

Дрвена ограда

Како ја мериме парапетката

Вистина е дека има работи што подобро им се оставаат на експертите. Но Ако сте прирачник и сакате да скокнете, сигурно ќе сакате да знаете и како да ја измерите парапетката. Вистина е дека не се сите исти, бидејќи како што видовме, нивните форми или завршетоци ќе се разликуваат. Но, како општо правило, мора да започнете да мерите во првиот чекор и во неговиот испакнат дел до последниот, исто така во оној испакнат дел што ќе го газиме. Тоа е, од една крајност до друга. Додека висината обично се поставува на околу 80 сантиметри, приближно. Но, вистина е дека тоа ќе зависи и од видот на оградата за која се работи. Секогаш можете да додадете уште неколку сантиметри на должината, за да направите декоративен ефект ако тоа е ваш вкус.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.