Ова се сојузнички ткаенини на одржливи модни фирми

Одржливи ткаенини

Се повеќе од нас обрнуваме внимание на тоа концепт за одржливост слушаме многу за денес. Концепт што с emb повеќе модни фирми го прифаќаат, но што не е секогаш исполнет во сите оние точки што се клучни за одржување на истиот: фер услови за работа за неговите работници, локално производство и употреба на одржливи ткаенини.

Што се однесува до ткаенини сојузнички со одржливи модни фирми постои цела дебата. Имаме тенденција да мислиме дека природните ткаенини се секогаш одржливи и напротив, вештачките никогаш не се. Но, не е сè црно или бело. Ве покануваме да ги знаете најпопуларните, оние што можат да се крстат како одржливи без немир.

Органски и рециклиран памук

Памукот е една од најчесто користените ткаенини во текстилната индустрија. Тоа претставува, всушност, скоро половина од жанрот што се користи во оваа индустрија. Сепак, тоа е една од земјоделските култури што бара повеќе вода и агрохемикалии. Ова не е случај со органски памук, што Потекнува од органско земјоделство.

Сертификат GOTS

Овие агрохемикалии, меѓу кои пестицидите и хербицидите имаат големо присуство, се елиминираат во органската памучна култура од процесот на производство. Памук што можете да го идентификувате благодарение на Сертификација GOTS (Глобален стандард за органски текстил), што гарантира, од една страна, грижа за животната средина низ целиот синџир на снабдување со органски текстил, а од друга, усогласеност со социјалните критериуми.

Но, тоа не е единствената одржлива алтернатива. Рециклиран памук со потекло од пост-индустриски и пост-потрошувачки отпад од памук, е одржливо и почитувано ткиво во сите свои процеси. И ги има истите квалитети како органскиот памук.

Органски лен

Ленот, чие одгледување датира од антички Египет (XNUMX век п.н.е.) е природно влакно за кое е потребно минимално количество вода и пестициди за негово одгледување. Произведено од стеблото на лен или ленено семе (Linum usitatissimum), тоа е биоразградливи природни влакна (кога не е обоено со хемикалии), одржливо и многу разноврсно. Многу е ценет во лето, и покрај леснотијата да се брчки, бидејќи пренесува одлична сензација на свежина.

Органски лен

Коноп

Направени од Стебло од растение канабис, Конопот е мека ткаенина (помека, колку повеќе ја миете) често во споредба со постелнина. Фабриката не бара многу вода за нејзино одгледување и пестицидите не се неопходни за нејзино правилно развивање, затоа се смета за одржлива алтернатива. Отпорен, тоа ни помага да останеме топли во зима и ладни во лето.

Одржливи ткаенини: Коноп

Тенсел, лионсел, купро, модален ...

Сите тие се влакна од природно потекло создадени од човекот. Тие се сметаат за одржливи бидејќи се третираат хемиски во затворени кола. На овој начин, растворувачот - вода - може да се искористи подоцна за други намени, намалувајќи го опасниот отпад.

Тенсел

Тенцел или лиоцел е синтетичко влакно направено од дрвена пулпа од одржливи земјоделски дрвја. Поради својот допир и малата тежина, тој е совршен материјал за правење облека. Исто така, има добра дишење што ја прави идеална ткаенина за контрола на бактериите. Слични карактеристики се наоѓаат во купро или модална ткаенина, исто така, потекнува од целулоза.

Пињатекс

Пињатекс е кожа од зеленчук изработена од остатоци од влакна од лисја од ананас. Тоа е природно, одржливо и веганска алтернатива на кожата. И бидејќи е направен од нус-производ на храна, го намалува отпадот. Опција што расте како пена.

Одржливи ткаенини: Пињатекс

Можеби сте биле изненадени што не најдовте тука рециклирани пластични ткаенини. Во рамките на овој вид ткаенина имаме различно потекло: пластични шишиња, рибарски мрежи, пластичен отпад од морето итн. Тие, се разбира, придонесуваат за да се искористат овие остатоци, но на крајот на нивниот живот им треба долго време да се деградираат, па откако го разгледавме, сметавме дека е соодветно да не ги вклучуваме.

Дали ги знаевте сите овие ткаенини сојузнички на одржливи модни фирми?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.