Најдобри совети за хигиена на забите со загради

Убава насмевка Иако веруваме, заградите сè уште се користат и многу луѓе избираат да користат загради за да ја поправат својата насмевка. Еден од најголемите недостатоци е одржување на правилна хигиена на усната шуплина. 

За да ги задржиме бактериите настрана, Забележете го нашиот совет така што третманот на загради не претпоставува друг проблем во однос на лош здив, гингивит, итн.

Многу е важно да се одржува соодветна хигиена и за ова, најважно е да имате навики за орално чистење да има здрава уста и со тоа да спречи шуплини или други болести на устата.

Womanена со убава насмевка

Заградите предиспонираат за акумулација на бактериски плаки и остатоци од храна околу жици и гумени ленти. Затоа чистењето на забите за време на ортодонтски третман е од суштинско значење за да се избегнат компликации.

Ако сакате да ги знаете најдобрите совети за да постигнете правилна хигиена на забите со протези, продолжете да ја читате нашата статија.

Најдобри совети за одржување на заградите чисти

Изберете најсоодветна четка за заби

Стоматолошкото чистење треба да биде темелно сè додека носите загради. Потребно, обрнете внимание на секој заб и направете убедливи и кружни движења на секој од нив. Исто така, да се фокусираат на сите делови на ортодонција, протези, лак и гуми. 

Изборот на четка за заби е многу важен, бидејќи како што знаете, на пазарот можеме да најдеме голем број на различни четки за заби. За да ја пронајдете најсоодветната, ви кажуваме кои се разликите:

  • Честа четка за заби: Оваа четка се карактеризира со нормална глава, има меки и меки филаменти, корисна е за чистење на забните површини. Со оваа четка тешко е да имате длабоко чистење на заградите.
  • Ортодонтска четка: Овој вид четка е сличен на вообичаената четка за заби, меѓутоа, има централен ред на влакната што е пократок од другите, давајќи му форма на В. Овој распоред на филаментите овозможува да стигне до забите и да влезе во лакот исчистете ги забите.површини на заградата. Вратот е пофлексибилен, така што може да се пристапи до сите страници.
  • Електрична четка: Користењето електрична четка за заби со мала, ротирачка глава може да го олесни пристапот до сите делови на устата. Совршен е за тинејџерите бидејќи имаат тенденција да имаат помалку трпеливост во работите за чистење.

Идеално е да го прашате вашиот доверлив стоматолог каков вид на четка за заби треба да употребува според вашиот конкретен случај, бидејќи иако заедничката врска е да имате протези, во одредени прилики третманот е различен. Изборот на четка за заби за чистење е задача што мора да се изврши темелно за да нема вишок бактерии во устата.

паста за заби за дамки од боја

Користете интерпроксимална четка за да ја подобрите хигиената на забите со загради

Интерпроксимални четки Тие се како мали четки дизајнирани за стоматолошка хигиена на загради. Тие можат да се најдат во различни бои, кои ја одредуваат дебелината, бидејќи секоја зона ќе има потреба од различна апликација. 

Тие се неопходни за чистење на просторите помеѓу забите за време на третманот, и исто така, рабовите на заградите и областа помеѓу лакот и забите, дел малку недостапен ако го направиме тоа со нормална четка. Овие интерпроксимални четки треба да се користи без паста за заби.

Користете ја четката за заби после секој оброк

Како што веќе споменавме, чистењето е многу важно, а за да го направите тоа, идеално е да ги миете забите после секој оброк, или по внесувањето на слатки пијалоци, кафе, вино или чај, бидејќи тие се пијалоци што ги обојуваат забите или имаат додадено шеќери.

Ако не ја миеме и оставиме останатата храна меѓу забите, може да се формира несакана плакета, што може да го зголеми ризикот забите и непцата се разболуваат. Затоа не само што треба да обрнуваме внимание на забите, туку и на непцата.

Треба да го имаме предвид тоа миењето на забите навечер е најважно, и тоа е на што мора да посветиме повеќе време. За да го направиме тоа добро, мора да ги отстраниме еластиците и додатоците за да можеме да ги исчистиме сите лица на сите заби.

Користете забен конец

Забен конец треба да биде како мантра сите луѓе кои сакаат да имаат совршена хигиена на устата. Таа е една од најдобрите додатоци што можеме да ја имаме дома за да се грижиме за нашата насмевка.

Со забен конец се отстрануваат остатоците од храна и бактериските плаки акумулирани помеѓу забите и на заградите. Тоа е неопходен додаток за правилна хигиена на забите.

Темата мора да се помине помеѓу горниот дел на забот и лакот на апаратот, за да се стигне до областа најблиску до непцата. Нежните движења на пилата треба да се направат од двете страни на забите, да се притиснат и отстранат. Откако ќе ја поминеме конецот, идеално е повторно да го поминеме со чиста нишка.

Маневарот треба да се повтори со сите заби, иако техниката може да биде тешка, таа мора да се прави барем еднаш на ден.

Паста за заби за зрна

Користете миење на устата

Употребата на миење на устата може да биде корисна за да се надополни хигиената на забите со протези. Иако ние никогаш не треба да го замениме четкањето со миење на устата. 

Можете да ги користите без алкохол кои придонесуваат за елиминација на бактериите. Идеално, користете ги оние што се надополнети со хлорхексидин, за лекување на непцата секогаш кога се воспалени.

Ортодонтот може да препорача употреба на флуорид за плакнење на устата за зајакнување на емајлот и спречување на шуплини. Можете да го користите еднаш дневно ако е потребно или еднаш неделно. 

Последици од лошата хигиена на забите со протези

Предвидувавме кои се причините лоша хигиена на усната шуплина ако имаме протези и жици во устата фаворизира акумулација на бактерии и остатоци од храна во вдлабнатините. Доколку не бидат елиминирани, може да предизвикаат одредени непријатности:

Кариес

Расипувањето на забите е најверојатната последица и често ако не се прави соодветна хигиена на забите. Затоа ни треба зголемување на хигиената на усната шуплина кога имаме протези.

Декалирање околу заградата

Ако не се отстрани плаки бактерии се лепат околу заградите, киселините произведени од бактериите деминерализира забната глеѓ. Затоа, деклацификацијата може да се појави околу зафаќањето на заградата.

Овие области кои претрпеле загуба на минерали Тие не само што создаваат бели дамки, туку можат да предизвикаат и празнини.

Грижете се за вашата насмевка со добра хигиена и доколку се сомневате, не заборавајте да се консултирате со вашиот ортодонт.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.