Дали е можно да се расправате со вашиот партнер и да не се карате?

двојка-дискусија-1920 година

Иако за многу парови може да изгледа како вистински сон за цевки, Вистината е дека е можно да можете да се расправате без да го кренете гласот и да ја изгубите улогата. Расправијата со вашиот партнер на одредена тема може да биде дури и добра, се додека не претерате и постигнете договор на мирен начин.

Вистината е дека ова е многу добро во теорија, но вистината е дека во пракса има многу парови кои не знаат како да најдат решение за можни аргументи, завршувајќи на најлош можен начин: борба. Во следната статија, ќе ви покажеме неколку упатства што можете да ги примените во пракса за да можете да се расправате со вашиот партнер и да не се борите во кое било време.

Расправијата не е натпревар

Во повеќето случаи, расправиите се претвораат во тепачки затоа што парот ги сфаќа овие конфликти како вистинска конкуренција меѓу нив. Ниту еден од нив не сака да ја даде раката за пресврт и не сака да биде во право по секоја цена. Таму е клучот во борбите и е дека дискусиите никогаш не треба да бидат лични и да размислуваат за заедничко решение.

Во тепачка или расправија нема ниту победник ниту губитник. Тоа е комплицирана ситуација во парот што мора да се реши на мирен и мирен начин. Изложувањето на работите на парот без размислување за тоа дека е во право е клучно кога се расправате без да се карате.

расправаат

Совети за расправија со вашиот партнер на здрав начин

Целта на дискусијата не е друга, освен да се постигне решение што ги задоволува двете страни во врската. Потоа ви даваме низа совети или упатства што ќе ви помогнат да го постигнете тоа:

  • Пред да започнете да го напаѓате партнерот, добро е да се смирите и да размислите за наоѓање решение. Борбата со вашиот партнер не е од корист бидејќи ова само ќе ги комплицира работите.
  • Дискусијата треба да се одржи во соодветно време за двајцата. На овој начин, ќе биде многу полесно да се избегне борбата и дискутираат на цивилизиран и мирен начин.
  • Важно е да се соочите едни со други и да го кренете умот пред вашиот партнер. Во многу прилики, заобиколувањето и непостоењето на проблеми може да доведе до тепачки во парот, кои воопшто не завршуваат добро.
  • Во случај на правење нешто за што може да зажалите, подобро е да се брои до 10 и опуштете се на друго место каде што водите ваква дискусија.

На кратко, иако може да изгледа невозможно, парот може да се расправа за одредено прашање и да избегне борби. Useабе е да се навредуваме и викаме едни на други, бидејќи на тој начин работите можат да одат многу полошо од секој поглед. Идеалното и најздравото нешто без сомнение е да можете да разговарате на цивилизиран начин со цел да најдете решение што ќе ги прави и луѓето среќни и задоволни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.