Места што мора да ги посетите на северот на Португалија

Северно од Португалија

Португалија е земја што нуди многу на оние што ќе решат да го посетат. И брегот и внатрешноста ни нудат неверојатни места, шармантни градови, мали градови и брегови со неверојатни и прекрасни плажи. Во оваа прилика се повикуваме на северната област на Португалија, место каде што можеме да видиме многу интересни места. Иако југот на Португалија е многу туристички, северот нема на што да завидува.

Ајде да го видиме најинтересните места при посета на северот на Португалија, оние области што не можеме да ги пропуштиме. Ако патуваме на северот на Португалија, имаме многу места да застанеме, од градови со историја до градови кои ни го нудат целиот боемски шарм на Португалија.

Монументален град Брага

Што да видите во градот Брага

Основана од Римјани и верски центар во средниот век, Овој град во Португалија не е многу познат, но има многу интересни места. Нејзината катедрала е најстара во Португалија и во неа може да се видат различни стилови, од мануелин до готски или барок. Друга верска посета е Светилиштето во Бом Хесус до Монте, со своите спектакуларни скали. Само пет километри од историскиот центар, тоа е посета што вреди. Во историскиот центар можеме да ја видиме градината Санта Барбара, Арко да Порта Нова, каде што имаше стара средновековна врата, или да го видиме Плоштадот на Република.

Гимараес средновековен град

Гимараеш на северот на Португалија

Оваа мал град со средновековен шарм Тоа е уште една од основните посети на северот на Португалија. Замокот Гимараеш од XNUMX век се наоѓа на рид и можно е да се искачи на Торе дел Хоманаје за да ужива во погледите. Палатата на војводите од Браганза е уште еден од нејзините најважни работи, изградена во XNUMX век. Од друга страна, можете да се искачите на Сантуарио да Пенха со жичница, аџилак кој нуди спектакуларен поглед.

Вијана направи Кастело

Што да видите во Виана до Кастело

Виана до Кастело е многу близу до границата со Галиција. Тоа е мал град кој ни нуди неверојатно светилиште на Санта Лузија во многу висока област, со неверојатен поглед на крајбрежјето, плажата и градот. Ако сме во центарот, можеме да одиме со жичник до светилиштето, но исто така може да се искачиш со автомобил. Во градот можеме да го видиме познатиот брод Гил Имс, кој долго време се користеше како болнички брод.

Тврдината во Валенса до Минхо

Што да видам во Валенса направи минхо

Првото нешто што ни дава добредојде на северот на Португалија е Валенса до Минхо, многу посетено место за нејзината прекрасна тврдина и за нејзиниот пазар, што се одржува во среда на секој месец. Има растение формирано од два имот со друга walидана област и ров. Овој град исто така има важна верска архитектура со места како што се Матриз де Санта Марија дос Анжос и Воената капела од Буен enесус.

Шармот на Порто

Што да видам во Порто

Друго место што не можевме да го оставиме зад нас е шармантниот град Порто, место кое има боемски шмек што е тешко да се заборави. Имате важни посети, но исто така треба да шетате бесцелно низ нејзините улици и да ги откриете оние стари куќи, некои напуштени, со нивните плочки со плочки. Во градот ги имате бреговите на Дуеро, област за прошетка и за фаќање билет за да се качите на чамците што ја преминуваат реката, покажувајќи ни го градот од водата. Од друга страна, мора да видите точки како книжарницата Лело, со своите неверојатни скали, старата катедрала позната како Се, со намотка со прекрасни плочки. Ако ви се допаѓаат овие португалски плочки, не можете да ја пропуштите станицата Сао Бенто, бидејќи можете да ги видите на нејзиниот влез. Меркадо до Болхао е место за купување на типични производи и ако одите во Виланова де Гаја можете да ги посетите познатите визби за вино во пристаништето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.