Матрици за сликање wallsидови на оригинален начин, користете ги!

Стенсил насликани wallsидови

Постојат алатки кои ни овозможуваат промена на изгледот на просторијата на едноставен и ефтин начин и сепак тие не се многу популарни кај нас. Шаблони за сликање wallsидови, познати и како матрици, се пример за ова.

Со матрици за боење wallsидови можете да трансформирате соба за неколку часа. Тие ќе ви олеснат да создадете повторувачки обрасци на wallsидовите што ќе додадат интерес во собата. Но, тие исто така ќе ви овозможат да креирате изолирани мотиви кои привлекуваат внимание на одреден агол. Дознајте повеќе за овие!

Кои се матриците?

Матриците се шаблони изработени од специфичен материјал кој тие служат за печат на мотиви на површина со поминување на бојата низ исечоците направени на неа. Поточна дефиниција може да се најде во Речникот на Кралската шпанска академија:

Матрици за сликање wallsидови

матрицата
Од англиски јазик. матрицата.
1. м. Арг., Бол., Чиле, Ц.Рика, Куба, Мексико, Ник., Пан., Р. Дом. И Вен. Специфичен образец за материјал за матрицата.

матрицата
Од лат. extergēre 'избрише, исчисти'.
1. tr. Печат на цртежи, букви или броеви со поминување на бојата, со соодветен инструмент, низ исечоците направени во лист.

Купете или креирајте ваш сопствен образец

На пазарот ќе најдете бројни матрици за боење wallsидови изработени од пластични материјали дека можете одново и одново да користите. Шаблоните што ги имитираат мотивите на хидрауличните плочки, како и оние со геометриски или цветни мотиви се најпопуларни.

Создадете свои матрици за да насликате wallsидови

Што се случува ако не бидеме убедени во кој било образец? Потоа можеме да создадеме свои шаблони од сопствени цртежи или други што ги наоѓаме на Интернет. За ова ќе ви треба основно знаење во управувањето со некои Програма за дизајн слична на фотошоп и печатач што овозможува печатење на пластични листови. Да се ​​има еден не е вообичаено, но обично не е проблем да се најде продавница за копирање во нашите градови.

Не ти треба нешто толку професионално? Ако креативноста и вештината се она што го имате, можете да креирате свои шаблони користејќи перфорирани пластични растојанија, оние што ги користевме за да организираме документи дома, и добро изострен секач.

Нанесете ја матрицата за да насликате wallsидови

Откако ќе го имате вашиот украсен образец, време е да ја подготвите бојата и да ги валкате рацете. Но, од каде започнувате? Ако вашата идеја е да ја повторувате истата шема симетрично низ целиот ид, идеално би било да нацртате a вертикална линија во центарот на идот да служи како водич за креирање на првата линија на моделот.

Како да користите матрица за да насликате wallsидови

Во секој случај, откако ќе го изберете местото каде што ќе го поставите шаблонот, следниот чекор ќе биде залепете го на theидот со помош на малку лента за маскирање. Ние сакаме да мислиме дека пред да се погрижите за покривање на подови и други површини што може да дамка, нели?

Откако ќе се подготви шаблонот, можете да ја нанесете бојата на различни начини. Можете да го насликате wallидот користејќи валјак за боја да постигнете униформен цртеж или да ја нанесете бојата со потчукнување со сунѓер за да постигнете истрошен ефект. Ако имате неколку матрици што можете да ги залепите на wallидот, воздушната четка исто така може да биде добра алтернатива. Изберете ја техниката што ви се допаѓа најмногу или што ви е најпријатна и започнете со работа!

Резултат на примена на матрици за боење wallsидови

Откако ќе се нанесе бојата со првиот образец, време е да ја излупите и да ја поставите во нова позиција. Повеќето матрици за paintingидни слики имаат јасни објаснувања за нивно порамнување така што моделот е совршен, само треба да ги следите овие.

Внимавајте од време на време да ја исчистите нивната матрица и да ја менувате лентата за маскирање за да избегнете влечење на бојата кога ќе ја смените матрицата или ќе се зафати целата работа. И слободно проверете дали повторените модели зачувуваат хоризонтални и вертикални линии од време на време.

Сега кога знаете како да користите матрици за да насликате wallsидови, дали ќе се осмелите да го промените изгледот на вашите wallsидови со овие?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.