Маски за подмладување на контурата на очите

Отстранете ги брчките

Контурата на очите е една од најделикатните области, бидејќи кожата е потенка и затоа може да страда повеќе од остатокот од лицето. Дополнително, како што знаеме, темните кругови исто така може да се појават од различни причини и да се населат во нашиот живот, правејќи ги нашите очи да изгледаат досадно. Затоа, мора да се зафатиме за подмладување на контурата на очите со серија маски.

Бидејќи со содржината на домашна храна ќе и ги дадеме на кожата сите состојки што навистина и се потребни. А добра хидратација како и обложување на витамин Е се некои од основните чекори што мора да ги земеме предвид. Но, доколку сакате да го видите во форма на маски за подмладување на лицето, не пропуштајте се што следи.

Белка од јајце за подмладување на контурата на очите

Кога сме кај витаминот Е, белката од јајце го содржи овој витамин и затоа сме во добри раце. Без да заборавиме дека има група Б, така што секогаш ќе ја штити нашата кожа. Значи, мора да го нанесеме на пределот што треба да се третира, а тоа во овој случај е контурата на очите. Го оставаме да одмори додека не се исуши бидејќи ова ќе ни помогне да ја затегнеме кожата колку што ни треба. Потоа ја отстранувате и добро го миете лицето, секогаш нанесувајќи хидратантна крема. Запомнете дека можете да го правите тоа секој ден за да можете да ги видите најдобрите резултати што ќе ни ги остави претходно.

Маски за лице

Обложувајте се на антиоксидантната маска

Ние го коментиравме и тоа е дека на кожата и е потребна таа доза на витамини, па, ништо како обложување на маските кои ги носат сите оние намирници кои ни ја нудат потребната доза на антиоксиданси. Точно е дека ги има многу, но во овој случај ќе изблендираме неколку моркови и ќе ги измешаме со сок од портокал и неколку лажици мед. Кога целата смеса ќе ја имаме добро хомогена, време е да ја нанесеме на кожата и во таа специфична област да ја подмладиме контурата на очите. Сега треба само да почекате околу 15 минути и потоа да го отстраните со многу вода. Конечно, не можете да заборавите да го нанесете вашиот омилен хидратантен крем, за дополнително да ги активирате резултатите.

Не пропуштајте го авокадото!

И за убавина и за нашите омилени јадења, секогаш е присутен поради количината на хранливи материи што ги има. Значи, уште еднаш, не сакавте да го изгубите подмладувањето на контурата на очите. Во овој случај ни треба половина авокадо добро зрело. Ќе го измешаме со изматена жолчка и неколку капки масло што може да биде масло од шипинка, бидејќи многу се користи во овие трикови. Кога добро ќе ја направиме смесата, ќе ја нанесеме на пределот што треба да се третира, чекаме неколку минути и повторно ја отстрануваме со вода. Без сомнение, кожата ќе ги собере сите витамини и хидратација што и ги даваат овие состојки.

Подмладете ја контурата на очите дома

 

Обичен јогурт

Општо кажано, можеме да го кажеме тоа природниот јогурт помага да се елиминираат брчките, покрај тоа што дава повеќе светлина на кожата, па дури и се бори против акните. Значи, таа е една од ѕвездените состојки, но денес ќе ја комбинираме со една лажица алое вера. Бидејќи во оваа состојка е присутна и хидратацијата. Заедно тие ќе ја направат нашата кожа многу поздрава, помазна и помазна. Така, ќе ја нанесете како маска, ќе почекате околу 25 минути и потоа ќе ја отстраните со вода како што правевме во секој од чекорите. Кожата ќе ви биде многу мека, но ако ја повторувате оваа акција неколку пати неделно и се опуштите со неколку парчиња краставица во очите, сепак многу повеќе ќе ги забележите нејзините ефекти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.