Канапе од марка со бакалар, бибер и крцкава шунка

Канапе од бибер, бакалар и крцкава шунка
Ако барате А. едноставен канапе За вашиот следен состанок со семејството и пријателите дома, овој што го предлагаме денес е добар избор. Канапето од бакалар, бибер и крцкава шунка бара повеќе од склопување на различни состојки на парче леб, но не е тешко да се направи тоа.

Марката на треска, која е најважната подготовка на ова канапе, може да се подготви однапред. Преземете го тестото претходниот ден, чувајте го во фрижидер и извадете го малку пред да ги склопите канапеите за да биде на собна температура.

Дали сакате да му дадете топол допир на ова канапе? Загрејте ја марката во бен-мари неколку минути и ќе биде готова! Додадовме и на ова канапе крцкава шунка, но комбинацијата на пиперка и марка е сама по себе доволно моќна.

Состојки

За марката бакалар

 • Каранфилче со лук од 3
 • 350 гр десолен бакалар без кожа
 • 250 мл добро девствено маслиново масло (но не премногу горчливо)
 • 40 ml топло полномасно млеко
 • Сал
 • Варен компир (по избор)

За канапе

 • 8 парчиња леб
 • 8 пикеillо пиперки
 • Каранфилче со лук 2
 • Екстра девствено маслиново масло
 • 3 парчиња шунка

Чекор по чекор

Подгответе ја марката од треска

 1. Излупете го лукот и изгмечете ги во малтер со прстофат сол.
 2. Во тенџере на тивок оган ставете малку масло и Пропржете го искршениот лук.
 3. После Вклучете го треска на парчиња и пржете на средна / висока топлина додека не омекне и течно.

Конфит десолетен бакалар

 1. Значи, тргнете го од оган и го дроби бакаларот со толчник од малтер.
 2. Откако се распадна Додадете го маслото малку по малку, во конец, додека се мати со електричен миксер додека не почне да се врзува. Потоа додадете масло и топло млеко за да завршите со двете состојки.
 3. Да се ​​заврши вкусете и поправете ја точката на сол.
 4. Дали сте биле многу течни? Имајте на ум дека при ладење ќе ве здебели. Ако сè уште го гледате премногу течно, додадете го сварениот компир малку по малку додека не се постигне саканата конзистентност.
 5. Оставете го да се олади целосно ако нема да го користите за да го однесете во фрижидер во херметички контејнер.

Бренда на треска
Подгответе ја крцкавата шунка и сварете ги пиперките

 1. Има уште две подготовки кои ќе треба да ги направите за да го завршите ова канапе и тоа исто така можете да заминете завршено однапред: крцкавата шунка и конфитот од пиперките.
 2. За да ја направите крцкавата шунка поставете ги кришките помеѓу два листа мрсна хартија. Ставете ги на листот за печење и ставете тежина одозгора: на пример, лист за печење. Печете на 180ºC 30-35 минути додека шунката не стане остра.
 3. Додека шунката е во рерна, подгответе ги захаросаните пиперки. За да го направите ова, пржете две чешниња лук во позадина на масло. Кога ќе добијат некоја боја, додајте ги пиперките и варете на умерен тивок оган 15 минути, додавајќи малку сол и прстофат шеќер. Потоа извадете ги од маслото и исцедете ги на впивачка хартија.

Крцкава шунка и захаросани пиперки

Соберете го каучот

 1. Наздравете ги парчињата леб по ваш вкус во тава или во тостер.
 2. Потоа, ставете го на секој од нив пиперка пикило.
 3. Потоа со помош на лажица има малку марка и со помош на втора лажица обликувајте топче. Ставете ја врз пиперката и со помош на вилушка малку израмнете ја. Повторете го овој чекор додека сите канапе не ја добијат својата порција марка.
 4. Конечно, ставете го на оваа топка марка парче крцкава шунка.
 5. Сега да, уживајте во канапето од бакалар, бибер и крцкава шунка

Канапе од бибер, бакалар и крцкава шунка


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.