Макарони со сос од сирење спанаќ

Макарони со сос од сирење спанаќ

Денес во Безија подготвуваме а едноставен и брз рецепт, совршено за додавање во вашето неделно мени: макарони со сирење и сос од спанаќ. Во овој период од годината кога можеме да најдеме свеж спанаќ на сите пазари, да искористиме!

Спанаќот Тие можат да бидат интегрирани и сурови и варени во нашето мени. Минатата недела подготвивме А. шарена салата со нејзините лисја и денес, ги готвиме за да ги интегрираме во сос чии главни состојки се кремот, сирењето и самиот спанаќ.

Можете да го следите чекор по чекор од нашиот рецепт за да ги подготвите овие макарони со сос од сирење спанаќ, но исто така персонализирајте го рецептот користејќи сирење кое ви се допаѓа најмногу или она што го имате на располагање дома. Сигурни сме дека со сино сирење тоа ќе биде и фантастично. Пробајте!

Состојки

 • 180 мл. крем
 • 20 гр. рендано сирење
 • Сал
 • Свежо мелен црн пипер
 • 1/3 лажичка морско оревче
 • 1 лажица екстра девствено маслиново масло
 • 1 исечен кромид
 • 3 грста спанаќ, сецкани
 • 140 гр. макарони

Чекор по чекор

 1. Во тава додадете крем и сирење. Зачинете и додадете малку морско оревче. Загревајте и варете додека не се интегрира сирењето и сосот се згусне.
 2. Во меѓувреме, во друга тава испаси сецкан кромид во маслиново масло. Кога е добро избленуван, додадете спанаќ, измешајте и варете неколку минути.

Макарони со сос од сирење спанаќ

 1. Гответе ги макароните во друг сад следејќи ги упатствата на производителот.
 2. Откако ќе се свари спанаќот, додадете сос од сирење тоа ќе биде подготвено до оваа тава и се меша. Гответе го целиот неколку минути пред да додадете зготвени и исцедени макарони.
 3. Потоа измешајте сè, поправете ја точката на сол и бибер-доколку е потребно- и послужете ги топло макароните со сос од сирење и спанаќ.

Макарони со сос од сирење спанаќ


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.