Круши во црвено вино со цимет

Дали ви остана црвено вино од овие забави? Па, овој десерт е идеален за повторна употреба. Круши во црвено вино Тие се десерт по потекло од Ла Риоха. Класично, лесно, извонредно и многу лесно, иако да, проверете дали виното е добро за совршени резултати.

Традиционално обично е придружено со цимет, но можеме по избор да додадеме неколку допири со starвезден анасон, каранфилче, кора од портокал или лимон, ванила ... Што и да ставите, сосот е да умре!

Состојки:

(За 4 лица).

 • 4 мали зрели круши.
 • 750 мл. на црвено вино.
 • 150 гр. на бел шеќер.
 • 1 стапче цимет.
 • Анасон од 1 starвезда (по избор).
 • 2 чешниња (по избор).

Подготовка на круши во вино:

Крушите треба да бидат зрел, но цврст, така што тие добро издржуваат да готват и не се распаѓаат. Конферентните круши се многу соодветни за овој рецепт, бидејќи станува збор за сорта со малку вода.

Ние ги лупиме крушите со помош на нож или лушпа од зеленчук и ги оставаме нивните нишалки. Користејќи лупење ќе добиеме порамномерна површина, визуелно поубава за да постигнеме подобра презентација.

Во тенџере, додадете ги сите состојки, освен крушите и загревајте на средна топлина. Тенџерето треба да биде тесно, колку да одговара на овошјето, така што тие ќе бидат подобро покриени со виното. Чекаме додека црвеното не почне да врие и шеќерот се раствора.

Ги додаваме крушите легнати и со лажица ги капеме со вино одозгора. Ние го спуштаме огнот и ги готвиме на тивок оган со капак околу 30 минути, или до многу нежна. Од време на време, ќе ги превртуваме и ќе ги капеме во сос од вино, за да добијат униформа канелена боја од сите страни. Checkе провериме дали се подготвени, прободувајќи ги со нож, кои лесно треба да влезат во срцето.

Ние можеме послужете ги топло или чувајте ги во фрижидер, во нивниот сос, во затворен сад до консумирајте ги ладни. Можеме да ги јадеме сами или со крем, сладолед, крем за пециво, јогурт или пудинг од ориз.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.