Крокети со сладок компир и сирење

Крокети со сладок компир и сирење

Кога ги видовме овие крокети од сладок компир и сирење во профилот на диететичар-нутриционист Ракел Бернакер знаевме дека мора да ги подготвиме дома. Тогаш наидовме на типичен проблем: немам доволно од ова или обично не ја користам оваа состојка во мојата кујна ... но сè има решение!

Овие крокети не бараат подготовка на бешамел за употреба како традиционалните. Тестото се подготвува со комбинирање на печено месо од сладок компир, сирење, крем и желатин, меѓу другите состојки. Jеле? Можете да се откажете од тоа, но како ќе имате време да проверите тестото не е лесно да се справи дури и користејќи го.

Моментот да се формираат крокетите е најделикатниот. Правењето тесто е многу едноставно, но откако ќе го оставите да одмори во фрижидер, време е да ги подготвите крокетите. И нема да можете да ги обликувате овие со вашите раце, како традиционалните. Needе ви требаат две лажици и малку трпеливост за да го направите тоа. Сега тој сладок вкус и кремаста текстура од крокетите повеќе од што ги надоместуваат.

Состојки

 • 385 гр. печено месо од сладок компир (1 голем сладок компир)
 • 1 лист неутрален желатин
 • 60 мл. крем со 35% маснотии
 • Лажичка путер
 • Сол по вкус
 • Црн пипер по вкус
 • 55 гр сирење моцарела (исецкано и добро исцедено)
 • Брашно
 • 2 HUEVOS
 • Трошки од леб
 • Екстра девствено маслиново масло

Чекор по чекор

 1. Печете го слаткиот компир. За да го направите ова, загрејте ја рерната на 200ºС, измијте го слаткиот компир добро и ставете го да се исуши на плехот за рерна намачкан со малку маслиново масло. Печете 45 мин или додека не завршите. Потоа извадете го од рерна и оставете го да се олади.
 2. Како што се лади, го хидрира желатинот во сад со топла вода неколку минути.
 3. Во исто време загрејте го кремот во тенџере без да дозволите да зоврие. Откако ќе се загрее, тргнете го од оган, додадете го желатинот и мешајте додека не се распадне и не се вгради.

Крокети со сладок компир и сирење

 1. Штом слаткиот компир се загрее, отстранете ја пулпата и ставете ја посочената количина во сад, кршејќи ја со вилушка.
 2. Додадете го стопениот путер, кремот со желатин, сирењето и зачинете по вкус. Добро измешајте, обидете се во случај да треба да ја поправите солената точка и да го ставите во фрижидер еден час, покривајќи го садот со про plasticирна фолија.
 3. Времето помина, формирајте ги крокетите користејќи две лажици. Потоа нежно превртете ги во брашно, изматено јајце и презла. Ставете ги во фрижидер уште еден час пред да ги пржите.

Крокети со сладок компир и сирење

 1. Конечно испржете ги крокетите во многу масло топлина во серии, дозволувајќи вишок маснотии да се исцедат на абсорбента хартија додека вадите.
 2. Послужете ги топлите крокети со сладок компир и сирење.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.