Крем од грашок и ѓумбир

Крем од грашок и ѓумбир

Нема ништо полесно од тоа да направите крем од зеленчук. За само 25 минути ќе бидете подготвени да ги сервирате крем од грашок и ѓумбир што ги предлагаме денес. Без мака и без да мора да поминувате време за чистење 40 саксии подоцна.

Кремот од грашок и ѓумбир е совршен крем за овој период од годината. Може да го сервирате топло, но и ладно кога го бараат високите температури. Состојките се многу едноставни: грашок, кромид, праз, лук, морков, компир и ѓумбир. Чекор по чекор ви ги даваме износите.

Лесен и свеж станува одлична алтернатива како почетник или вечера. Можете исто така да го комплетирате додавајќи лушпеста риба во неа, запечени печурки или тофу коцки; Опции за сите вкусови! Дали се осмелувате да го подготвите?

Состојки за 3

 • 2 лажици екстра девствено маслиново масло
 • 1 исечен кромид
 • 1 праз, мелено
 • 2 чешниња лук, излупени
 • 1/2 лажичка мелен или рендан ѓумбир
 • 1 голем компир, излупен и сецкан
 • 1 морков, исечен на парчиња
 • 2 чаши замрзнат грашок
 • Вода
 • Сол и бибер
 • Нутриционистички квасец (по избор)

Чекор по чекор

 1. Загрејте го маслото во тенџере и соте го кромидот, празот, лукот и ѓумбирот пет минути, сè додека не добијат боја.
 2. Тогаш додадете компир и морков и се меша.
 3. Потоа додадете грашок и покријте го со вода.
 4. Кога водата ќе почне да врие, зачинете со сол и црн пипер варете 15 минути на средна топлина или додека компирот не омекне.
 5. Скршете ги сите состојки отстранување на дел од водата во сад за да избегнете кремот да биде премногу влажен. Откако ќе се смачка, исправете ја точката на сол и додадете дел од супа што сте ја отстраниле додека не се прилагоди конзистентноста, доколку е потребно.
 6. Послужете топло со малку хранлив квасец.

Крем од грашок и ѓумбир


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.