Користете масло од макадамија во вашите рутини за убавина

Масло од макадамија

La макадамија е овошје кое расте на дрво кое потекнува од Австралија. Ова одлично дрво веќе се одгледува во други земји поради важноста на макадамија, чие масло може да се користи и за козметика или директно да се грижи за нашата убавина. Ајде да видиме кои се употребите што можете да ги дадете на одличното масло од макадамија во вашите рутини за убавина.

На природните масла се единствена козметика, бидејќи тоа ни овозможува да ги користиме на различни начини во нашите рутини. Природно масло има одлични својства кои можат да се користат за нега на кожата или косата на различни начини. Маслото од макадамија е едно од најпознатите и исто така можете да го додадете во вашата маса за облекување.

Ореви од макадамија

Масло од макадамија

Оревите макадамија се плодовите што се користат за производство на масло од макадамија. Тие се навистина богати ореви, кои исто така ни нудат многу олеински киселини и витамин Е., што е антиоксиданс. Тоа е масло со голема моќ на апсорпција кое лесно продира во кожата и длабоко ја храни. Не само што служи како храна, туку и се користи надворешно како масло, сè додека е ладно цедено, бидејќи ги зачувува сите свои својства.

Навлажнете ја и поправете ја косата

Косата може лесно да се исуши и откако ќе се оштетат влакната или ќе се расцепат краевите, нема враќање назад, затоа е важно претходно да се грижите за косата. Навлажнувањето на косата е многу важен дел од нејзината нега, па затоа мора да користиме природни масла како што е маслото од макадамија, кое ни нуди голема моќ на хидратација. Ова масло може да се користи на краевите и е многу добро за сува коса, а исто така и за оние кои се обоени, бидејќи имаат тенденција да страдаат многу. Ако користите само неколку капки, можете да го користите маслото за да ја хидрирате косата како да е регенератор, избегнувајќи разлетување.

Ја подмладува кожата

Кожата исто така може да има корист од употребата на масло од макадамија. Ако сакате да го избегнете појавувањето на првите брчки, можете да го користите ова масло, бидејќи го има витамини како Е и навлажнувачки агенси. Покрај тоа, натриумот обезбедува еластичност, а цинкот помага во подмладување на кожата. Можете да ја користите вашата хидратантна крема и да додадете неколку капки по рутината за масажа на кожата. Ако имате акни, не треба да користите масла на лицето, туку треба да користите други области на телото.

Овозможува еластичност во вашата кожа

Масло од макадамија

Маслата не само што помагаат во подмладување на кожата, туку и даваат еластичност и цврстина. Со неколку капки масло од макадамија можете да ги намачкате на кожата и да масирате. Ова ќе ќе помогне во зацврстување на кожата што е тешко да се постигне со хидратантна крема. Ова масло и неговите својства можат да спречат доделување во голема мера, бидејќи кожата го апсорбира маслото и ја подобрува нејзината еластичност избегнувајќи сувост. Маслото може да се користи на телото секој ден, по туширање, така што кожата останува хидрирана и еластична.

Подобрете го вашиот скалп

Скалпот може да биде друга област која има корист од ефектите на маслото од макадамија. Во овој случај тоа е масло што го хидрира сува, чешање на скалпот И затоа помага и да се стави крај на проблемот со првут. Ако вашиот скалп е мрсен, не се препорачува, но ако имате суви области, ова масло може да се подобри и на тој начин да ја зајакне кожата на скалпот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.