Корисна и штетна храна против киселост

Горушица

Дали често чувствувате печење во јамата на стомакот? гастроезофагеален рефлукс Тоа е честа болест која погодува околу 20% од населението. Да, има многу од вас кои секојдневно се борат против горушица. Чувството на печење е чест симптом на оваа болест, но има и други чести како што се горчливо чувство во устата, регургитација и абдоминална дистензија.

Сите ние можеме да ги почувствуваме овие симптоми во одреден момент после тежок и необичен оброк, но токму кога тие се чести и упорни, важно е да се оди на лекар бидејќи може да биде потребна и промена во исхраната и употреба на лекови за контрола на тоа. . А, има и корисна и штетна храна против киселоста.

Што е кисел гастричен рефлукс?

Киселост е терминот што се користи за да се опише тоа чувство на печење што се јавува во јамата на желудникот, производ на рефлукс на желудечна киселина. Овој рефлукс, познат и како гастроезофагеален рефлукс, се јавува кога вентилот што го спречува враќањето на киселината во хранопроводникот не работи правилно.

Рефлујо гастроезофагичен

вентил го спречува враќањето на желудечната содржина од желудникот во хранопроводникот и кога е компромитирана, се забележуваат симптомите за кои зборувавме на почетокот: чувство на печење, регургитација, гадење... Симптоми кои воопшто не се пријатни и тоа, доколку се повтори, потребна е посета на матичен лекар и специјалист.

Нелечењето на рефлукс може да доведе до многу посериозни проблеми со текот на времето. Тоа може да предизвика а хронична иритација на хранопроводникот и ова предизвикува промени во слузницата на хранопроводникот што го активира Барет-овиот хранопровод, патологија која може да го зголеми ризикот од развој на рак на хранопроводникот.

корисна храна

Нашата исхрана може корист или штета на киселоста и рефлукс на желудечна киселина. Поради оваа причина, во случај на трпење постојани промени, обично се препорачува промена на навиките во кои исхраната игра важна улога.

Киселоста може да има корист од јадење храна која има и висока содржина на слуз и омекнувачки својства кои заштита на слузницата на желудникот. А кои се овие намирници? Чиа семето, на пример, е многу богато со слуз, додека храната како банани, јаболка, моркови, тиква, брокула, карфиол, ореви, бадеми, синови, куркума, ѓумбир или шафран се богати со омекнувачки и лаксативни својства.

Храна што треба да се избегнува

Сепак, списокот на намирници чија консумација е важно да се намали е подолга, бидејќи е докажано дека предизвикуваат проблеми со горушица кај многу луѓе. Не зборуваме за целосно избегнување туку за намалување на нивната потрошувачка.

Додадете цимет во оброците

 • Пијалоци со кофеин. Кофеинот, главна компонента на многу варијанти на кафе и чај, е идентификуван како потенцијален предизвикувач на горушица кај некои луѓе.
 • Пржена или масна храна. Тие можат да предизвикаат релаксација на внатрешниот езофагеален сфинктер, дозволувајќи повеќе стомачна киселина да тече назад во хранопроводникот и да го одложи празнењето на желудникот.
 • Чоколадо. Истото се случува и со чоколадото поради присуството на а состојка наречена метилксантин.
 • цитрус и домати. Овошјето со висока киселост како што се портокалот, лимонот, лиметата, ананасот и доматот може да предизвикаат или влошат симптоми.
 • зачинета храна, кромид и лук. Кромидот и лукот не предизвикуваат сериозни проблеми, или не за повеќето луѓе, но ако имате проблеми со рефлукс, вреди да се види како се чувствувате.
 • Алкохолни пијалоци. Алкохолот предизвикува металоиди кај здрави индивидуи без дијагноза на гастроезофагеална рефлуксна болест.

Исто толку важно како и познавањето на корисна и штетна храна против металоиди, е да се внимава што јадеме и како се чувствува. Чувањето тетратка во која можете да го запишете кога чувствувате непријатност што сте јаделе, без да се опседнувате со тоа, може да ви донесе многу корисни заклучоци за да ја измените вашата исхрана.

Исто така, важно е колку што е можно да се избегнуваат обилни оброци во кои консумирањето алкохол е исто така високо. И усвоете ја добрата навика да вечерате најмалку три часа пред спиење за да можете подобро да се одморите. Нешто што ќе го фаворизирате доколку, покрај тоа, користите перница која ви ја крева главата помеѓу 10 и 15 сантиметри додека спиете.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.