Дефинитивна физичка подготовка за играње тенис со лопатка

Играјте тенис на лопатка за да влезете во форма. Кога имаме ново хоби за некој спорт, физичката подготовка за овој спорт е многу важна, било да е тоа аматерска или сакаме да ја развиваме професионално. Знаеме дека одличните професионални спортисти имаат многу часови обука и физичка подготовка зад себе. Физичка подготовка на тенис на лопатка е неопходна за биди подобар играч и имај подобри игри, Ова ќе го направи попријатно и ќе можете да ја зголемите својата вештина со рекетот и на теренот.

Ако сакате да бидете подобар играч, ќе мора да имате специфичен вид физичка подготовка за да ви помогне да имате подобри игри во иднина. Ако се подобрите, ќе ги достигнете топките порано, тоа ќе ви даде повеќе време да извршите подобри удари и со правилна техника, без врнежи и можност да видите каде сакате да ја насочите топката пред да удрите.

Отсекогаш се вели дека «Тенис со лопатка се игра со нозе» И оваа изјава е сосема точна, бидејќи ако нозете не реагираат, колку и да сте добри во удирање топки, никогаш нема да ги достигнете.

Најдобрите лопатки за тенис со лопатки.

Вид на физичка подготовка што ви треба за да играте тенис со лопатка

За да имате подобра игра, треба да извршите серија рутини што ви овозможуваат да се подобрите. Не вреди да се прават типични рутини во теретана, со таа практика малку се подобрува, па дури може да го направи тоа штетно за нашиот развој. Мора да тренирате сила, издржливост, брзина и флексибилност, и за ова, мора да се направат други видови вежби. Исто така, потребни ви се два различни вида на подготовка за да можете да ги покриете сите области.

Мора да спречите повреди

Друга причина зошто мора да посветиме дел од нашето време на физичка подготовка е превенција од повреди. Бидејќи како што секогаш се зборуваше: „Превенцијата е подобра од лекувањето“. Многу од повредите што се случуваат на аматерско поле се должат на телото можеби не се навикнати на тоа движење. Значи, Мора да инвестирате во часови превенција за да си заштедите повреда во иднина. 

Подгответе се физички и психолошки

Конечно, да се обучите физички позитивно влијае на вашиот ум, создавајќи ментална сила што ни овозможува да се соочиме со стресни ситуации во рамките на игрите. Во клучните моменти, помага да се донесат правилни одлуки, бидејќи ако нозете се во ред, сигурно нашиот ум е чист, наместо тоа, тешки и заморени нозе, непријатност во лактот и тркачко срце, нашиот ум ќе биде лош и блокиран. 

Вежби за вашата физичка подготовка

Ако сте играч на падел и сакате да го подобрите вашето ниво на игра, треба да ставите поголем акцент на техничката работа и да развиете програма за јачина. Значи, Ние сакаме да ви кажеме на што треба да се фокусирате за да ги подобрите овие аспекти. 

Следно, ќе разголам некои од основните вежби што не можете да ги пропуштите во физичката подготовка.

Предности на подобрата фигура во тенисот со лопатки

Пред да коментираме како можеме да ја зголемиме издржливоста и силата, сакаме да ги потенцираме придобивките од тоа да бидеме во добра физичка состојба. Со вежбите ќе ги добиете следниве придобивки:

 • Некои повеќе експлозивни поместувања тие ќе ви помогнат побрзо да стигнете до топките.
 • Со поместување посолидна, поизбалансирано ќе ни овозможи подобра насока и моќ на удирање.
 • Поголем отпор за време на натпреварите. Тенискиот натпревар со лопатка бара, менталниот замор го исполнува физичкиот замор, ако можеме да го избегнеме второто, ќе бидеме посилни од ривалите.
 • Зголемување на моќноста при ударите. Имањето поголема сила во горните три ќе ни овозможи да имаме поголема моќ во ударите, правејќи да освоиме повеќе поени.
 • За време на натпреварот се одржува подобра моќ на удирање.
 • Reachе достигнете повеќе топки. Ако тренирате долниот дел од телото, односно нозете, лесно можете да ги преместите нозете и да дојдете до топките, ќе бидете брзи и брзи за да можете да погодите и да освоите бод.

Како да тренирате тенис на лопатка за да бидете подобар играч.

Вака треба да тренирате издржливост

За да обучите отпор, мора да разликувате два методи на обука, традиционалниот метод на отпор и методот HIIT. 

Најтрадиционалниот метод се базира на правење долги сесии од повеќе од 45 минути аеробни вежби како што се одење на трчање, трчање по неблагодарна работа, пливање, возење велосипед итн. Овој метод ќе ни овозможи, од една страна, да согоруваме калории и на тој начин да помогнеме да имаме калориски дефицит што ќе ни овозможи да изгубиме тежина и да ги намалиме маснотиитеПокрај тоа, тоа ќе ви помогне да го подобрите капацитетот на белите дробови, тоа ќе нè натера да имаме поголем отпор во играта.

Методот HIIT се заснова на мешање на интензивни интервали со интервали на одмор. На пример, тренингот HIIT би бил да направите 10 сесии од 30 секунди спринт со максимална брзина и една минута закрепнување. Ова ќе ја направи нашата техника на лопатка подобро да го зголемиме нашиот отпор за време на натпреварот, бидејќи ние секогаш комбинираме техника со спринтови за да стигнеме до топките.

Вака треба да тренирате сила

Од друга страна, за да ја зголемите силата во лопатката, мора да изберете друг мулти-заеднички вежби со различни тежини. Овие вежби можеме да ги направиме во теретана или каде било доколку го имаме потребниот материјал.

Вежбите на кои треба да обрнете најмногу внимание се:

 • Сквотови: Ова е квинтесенцијална вежба за нозе. Работењето на сквотови ќе ни овозможи да ги зајакнеме сите долни мускули со посебен акцент на глутеусот и квадрицепсите. Ако погледнете во професионални играчи, тие ја играат целата игра во позиција на сквотирање, истото движење како и ние при сквотирање.
 • Преса за клупи: ова движење им помага на нашите гради да вежбаат, тоа е вежба за туркање каде што се вклучени многу повеќе мускули. Обработени се пекторални, предни рамо и трицепс. Овие 3 мускули се многу важни кога изведуваме секакви удари.
 • Вежби за трицепс: изведување вежби за трицепс, како што е затворено преса, или вежба за трицепс со макара, ви овозможуваат да ги работите оние мускули што се толку важни за тенис на лопатка.

Ако сакате да ја подобрите вашата техника, имајте ги на ум овие совети и вежби, така што вашата следна игра е најдобрата игра што некогаш сте ја играле.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.