Леб од цреши домати

Леб од цреши домати

Досега немавме подготвено кока сол во Безија и сакавме да го направиме тоа. Ние се одлучивме за еден рамен кокс со солен фил едноставно за да се фокусира вниманието на тестото. Торта со домати од цреша со кромид.

Кока, која се консумира главно во шпански медитерански брег, се подготвува од тесто за леб. Многу едноставно тесто кое откако ќе нарасне еден час ни ја дава подлогата за филот. Фил кој кај солените може да содржи зеленчук, риба, колбаси...

Не плашете се од тестото! За разлика од некои теста за леб, ова е многу едноставно и нема да треба да бидете вешти со месењето да го подготви. Се што треба да направите е да ги измешате сите состојки во сад. Дали се осмелувате да го подготвите?

Состојки

 • 200 гр. целото пишано брашно
 • 150 мл. топла вода
 • 5 гр. свеж пекарски квасец
 • 40 мл. екстра девствено маслиново масло
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка лук во прав
 • Уна пица од оригано
 • 1 бел кромид
 • 1 грст чери домати
 • сол од снегулки (опционално)

Чекор по чекор

 1. растворете го квасецот во топла вода.
 2. Потоа, со помош на шпатула измешајте го брашното во сад, вода со квасец, масло, сол и лук во прав.

Подгответе го тестото

 1. Откако ќе заврши, покријте го и оставете го да одмори најмалку час и половина на топло место, без струи. Внатре во рерната, на пример.
 2. Времето помина загрејте ја рерната на 200 степени а плехот обложете го со хартија за печење.
 3. Истурете го тестото на овој плех и обликува кокс користејќи ги прстите за да го истегнете тестото.
 4. Тогаш одозгора додадете го кромидот жулиенирани, чери доматите исечени на половина и прстофат оригано.
 5. Посипете со прскање масло екстра девствено пред да го однесете во рерна.

Растегнете го тестото и додадете го филот

 1. Печете ја коката 25 мин на 190ºC или додека тестото не порумени.
 2. Потоа извадете го од рерна, посипете неколку снегулки сол и уживајте во колачот со домати од цреши.

Леб од цреши домати


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)