Кои се условите за венчавање во црква?

Барања за венчавање во црква

Една од првите одлуки што двојката која сака да се венча мора да ја донесе е за тоа каква венчавка сакаат, граѓанска или верска? Ако и вие и вашиот партнер сте одлучиле се ожени верски Според прописите на Католичката црква, ќе има одредени барања што ќе треба да ги исполните.

Кои се овие барања за венчавање во црква? Главната е да отидете во вашата парохија за да дознаете каков вид документи мора да доставите пред да ја прославите свадбата. Откако ќе се сретнете со парохискиот свештеник, ќе мора да земете предбрачен и соберете ги потребните документи за отворање на брачната датотека.

Дознајте во вашата парохија

Дали одлучивте да се венчате во црква? Првиот чекор е да отидете во парохијата каде што сакате да се венчате барем една година однапред за да ве информира за сите барања и резервирајте го датумот за врската.

Парохија

Парохискиот свештеник ќе ве извести за двете документи што мора да ги доставите Пред да ја прославите вашата католичка верска венчавка, како и календарот на предбрачните курсеви што ќе треба да ги спроведете и потребата да ги спроведете неколку месеци пред свадбата, земање изреки заедно со двајца сведоци.

Одете на предбрачен курс

Тоа е едно од барањата за венчавање во црква. Тие се состојат од серија сесии во која се одразува на семејството и заедничкиот живот, застанувајќи на можните тешкотии, разрешување конфликти и некои библиски концепти и црковни прописи за бракот и сексуалноста.

Сесиите лице в лице обично се групни сесии, запознавајќи ги во нив различните парови заинтересирани да стапат во брак и парохискиот свештеник. Тие можат да се направат во која било парохија, па дури и преку Интернет, во случај кога е невозможно некој од членовите на парот да присуствува лично. Не ги нудат сите цркви, но се повеќе се обложуваат на нив онлајн курсеви како алтернатива.

Кога треба да се направат? Тие обично чинат неколку сесии, така што идеален е да го поминете курсот за брак шест месеци пред бракот за да не се напрегате повеќе отколку што треба кога ќе се приближи датумот.

Прстени

Изберете двајца сведоци за земање изреки

Друг услов да се венчаат во црквата е земање изреки, процес во кој учествуваат и брачната двојка и брачниот партнер. двајца сведоци, по еден што го претставува секој член на паротНа Овие сведоци мора да исполнуваат серија услови: да се полнолетни и да не се крвно поврзани со договорните страни. Тие не можат да бидат роднини, но мора длабоко да ги знаат идните сопружници.

Сведоците ќе бидат задолжени за потврдување, одговарајќи на серија прашања поставени од парохискиот свештеник, дека слободно се мажиш и дека не постои пречка да се направи тоа. Beе биде парохискиот свештеник кој ќе го означи датумот за оваа средба, која обично се одржува два или три месеци пред свадбата.

Соберете ги вашите документи

Beе биде парохискиот свештеник кој ќе ве информира за серијата основни документи што ќе треба да ги приложите за да го отворите досието за брак, но веќе очекуваме дека барањата за католичка свадба се истото во различните шпански епархииНа Е ви требаат:

 • Фотокопија од ДНИ, пасош или картичка за престој на секој од членовите на парот.
 • Фотокопија од Семејна книга на родителите каде што е напишано вашето име.
 • Крштевање на двајцата брачни другари. Мора да го побарате во парохијата каде што се крстивте, да го наведете вашето име, презиме и година на крштевање.
 • Буквално извод од матичната книга на родените на секоја од невестата и младоженецот. Се бара во Граѓанскиот регистар на градот на раѓање, обично со закажување.
 • Сертификат за вера и статусНа Се бара во граѓанскиот регистар за граѓански регистар што одговара на вашата вообичаена адреса, генерално со закажување.
 • Земете изреки.
 • Сертификат за предбрачен курс.

Во случај кога еден од брачните другари е вдовец или бил претходно во брак, Сертификатот за брак и потврдата за смртта на брачниот другар исто така ќе бидат побарани во првиот случај, а потврдата за развод во вториот случај.

Шпанската држава го признава канонскиот брак како легален, така што нема да треба претходно да го прославувате бракот во ЦИГ или на суд. Меѓутоа, ако имате, треба да го имате вашиот сертификат за граѓански брак и негова фотокопија.

Сега ги знаете сите барања пред а совршена свадба.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.