Клучеви за избор на јорган

покривка за јорган

Дали вашиот стар нордиец веќе ги дава последните удари и дали повеќе не вреди да го испраќате повторно во перална? Дали имате нова просторија и сакате да ја замените постелнината со нордиско полнење? Ако никогаш не сте се соочиле со купување на јорган, ќе ви требаат неколку клучеви за да знаете како да го изберете најсоодветниот.

Има широк спектар на можности кога станува збор за купување нордиски. Како да знаете тогаш, која е најдобрата опција? Во Bezzia денес се обидуваме да ве водиме во овој процес на купување, со детали што треба да погледнете, што што треба да имате предвид да се направи добра набавка.

Природно или синтетичко полнење?

Материјалот за полнење е одлучувачки фактор за постигне соодветна изолациска моќ. Постојат природни полнила и синтетички полнила од конвенционални влакна, од полиестерски шупливи влакна или од микрофибер. Познавањето на добрите и лошите страни на секој од материјалите ќе ви помогне да ја направите вашата прва одлука.

Природни полнила

Кога зборуваме за природни пломби зборуваме за пердуви или надолу. Полнење на пердуви Тие вклучуваат трска што ги прави потешки, помалку пријатни на допир и им дава слаб капацитет за топлинска изолација во споредба со надолу.

Пердув и долу

Надолни пломби тие се лесни и имаат најдобри квалитети на топлинска изолација. Колку е поголем надолу користен во полнењето, се создаваат поголем број воздушни комори, што ќе овозможи подобра циркулација и со тоа подобра распределба на топлина и побрзо испарување на влагата.

За да го знаеме видот на користениот одредување мора да бидеме водени од а стандардна мерка позната како Полнач на напојувањеНа Ова го означува волуменот што зафаќа 28,35 g. надолу под стандардни услови. Затоа, тоа е начин да се измери неговиот квалитет. Најдобрите нордиски пломби на пазарот имаат тенденција да бидат околу моќност на полнење од 9 или 10, на скала од 10.

Изолационите придобивки од природното надополнување се очигледни, па оттука и најскапиот избор на пазарот. Друго, но исто така може да н disc обесхрабри да се обложуваме на овој тип филер: фактот дека ќе мораме одете на хемиско чистење за да ги исчистите.

Синтетички полнила

Тие можат да бидат направени од конвенционални влакна, шупливи полиестерски влакна или микрофибер. Сите со дише, спречуваат размножување на габите и се хипоалергичниНа Полнењата со микрофибер се оние кои најдобро го имитираат природното надолу, и во обем и во изолациона моќ. Сепак, треба да знаете дека за истите перформанси на топлина и топлинска изолација, синтетичкото полнење секогаш ќе биде потешко од надолното.

Нордиска ватенка

Меѓу големите предности на синтетичките полнила е неговата цена, поевтина од онаа на долните јоргани. Друга од неговите предности е леснотијата на перење; со што стана најпопуларна опција во детските соби и / или втори домови.

Конфекцијата

Формирањето на воздушни комори во јорганот е клучно за подобрување на неговиот изолациски капацитет. Дека полнењето се распределува пропорционално целиот јорган е клучен за квалитетен производ. Цврста конструкција со дијамантски дезен, најдобро ќе ја исполни оваа цел. Платката изработена од 100% памук, што овозможува да дише полнењето, со цврста конструкција во облик на дијамант, затоа е најдобриот избор.

Граматика

«Тежина во грамови хартија по квадратен метар» Вака РАЕ ја дефинира граматиката, термин кој служи како мерка за топлински капацитет на јорганНа Колку е поголема граматиката, толку е поголема топлината. За да се избере најсоодветниот, ќе биде неопходно да се земат предвид и температурата на околината во нашата соба и температурата на нашето тело.

Природни и синтетички навлаки за прекривки

Секогаш кога зборуваме за загреана куќа во која температурата не се спушта под 180ºC, a граматика околу 200гр / м2 може да биде доволно за да ги покрие нашите потреби. Меѓутоа, на многу студени места каде што не надминува 15 ° C, може да биде потребен јорган со тежина до 400g / m2.

Дали сега ви е појасно референците што треба да ги погледнете за да го најдете најсоодветниот јорган?

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.