Клучеви за длабоко чистење дома

длабоко чистење дома

Неопходно е да се прави длабоко чистење дома од време на време уживајте во благосостојбата што ја обезбедува добро уреден и чист дом. Исто така затоа што тоа е најдобар начин да се зачува секој од деловите што го сочинуваат домот долго време. Бидејќи, без оглед на нејзината економска вредност, со добра грижа вашите работи можат да останат во добра состојба долго време.

За да направите длабинско чистење, мора да размислите надвор од обичните задачи, бидејќи не се работи за вакуумирање или чистење малку потемелно. Ан добрата рутина за чистење вклучува поместување на мебелот, исчистете ги незабележливите места, ослободете се од оние работи кои повеќе не служат или обновувајте украсни предмети кои помагаат куќата да изгледа поубава.

4 клучеви за длабоко чистење

Организацијата е клучот за успехот, во оваа и во која било задача што треба да ја извршите. Без добро планирање сè станува хаотично, потребно е многу подолго и сигурно станува мачна задача која секогаш се остава за друг пат. Така, започнете со креирање листа на задачи во која ќе ги запишете најважните работи, оние кои не се чистат често како поткровјето на мебелот, фиоките или зад апаратите.

Подгответе го целиот прибор за чистење што ќе ви треба за да немате сè при рака и да не губите време кога ќе започнете со la limpieza. Да има голема кеса за ѓубре ќе ви послужи за фрлање се што се акумулира во фиоките и повеќе не е корисно. Што се однесува до производите за чистење, не треба да користите производ за се, со вода, детергент, бел оцет за чистење и сода бикарбона ќе бидат повеќе од доволни. Сега кога ја имаме претходната подготовка, да видиме кои се клучевите за длабинско чистење.

Организација за поголема ефективност

  1. фиоките: Извлечете ја предметната фиока и ја исфрла неговата содржина на земја. Исчистете ја фиоката со топла вода и детергент и додека се суши фрлете го она што не е корисно. На овој начин ќе потрошите многу помалку време за чистење и организирање на фиоките.
  2. Отстранете го мебелот: Зад мебелот се акумулира многу нечистотија, како и под нив, бидејќи тие се области со тешко пристап. За да се постигне длабинско чистење, неопходно е да се работи во овие области. Испразнете го мебелот за да тежи помалку, отстранете го и исчистете го скриениот ѕид, подот што е под мебелот и самото задно дрво.
  3. Ѕид: Можеби не е видливо со голо око, но аглите на ѕидовите и таванот собираат прашина, инсекти, пајакови мрежи и секаков вид отпадоци. За да ги оставите ѕидовите како нови, само треба да ставите крпа од микрофибер на чиста метла. Отстранете ја прашината и остатоците, на крајот поминете со крпа натопена со вода и бел оцет за да спречите инсектите да се приближат на тоа место некое време.
  4. Апарати за Домаќинство: Многу е важно да ги одржувате чисти бидејќи се дел од кујната, каде што секојдневно се подготвува храна. Но од време на време потребно е да се направи темелно чистење да стигнат до оние помалку достапни области. Извадете го апаратот, исчистете го одзади, како и подот и ѕидот кои се скриени. Расклопете ги парчињата, накратко, извршете темелно чистење за да ги оставите апаратите како нови.

За темелно чистење дома е потребно време, без разлика колку ја одржувате куќата ажурирана. Затоа мора смирете се и посветете по еден ден на секоја зона. На овој начин нема да бидете преоптоварени со поминување премногу време затворени дома за чистење. Проверете го календарот и планирајте еден ден секоја недела да го посветите на длабинско чистење на одреден простор. И запомнете, чистењето на куќата е обврска на сите што живеат во неа. Не оптоварувајте се со целата работа, организирајте ги задачите и на тој начин на сите ќе ви треба многу помалку време да ја напуштите совршената куќа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)