Киче од кромид и сирење

Киче од кромид и сирење

Киче е одличен ресурс за комплетирање на нашето мени и секојдневно и во посебни прилики. Овие солени курви може да се подготви со различни пломби, некои едноставни како оние што ги предлагаме денес со кромид и рендано сирење, задоволство!

Во Безиа подготвивме различни кикии, сите со подлога од домашно тесто за кратки прачки како оној во оригиналниот рецепт. Сепак, може да се подготват и со лиснато тесто. Ако, како нас, е тоа што имате повеќе при рака, користете го како основа за да готвите ова киче од кромид и сирење.

Клучот за оваа едноставна солена торта е кромидот што се крие. Не брзајте да го подготвите; Obtainе бидат потребни најмалку 20 минути за да се добие проlирен и нежен кромид кој подоцна додава вкус на полнењето. Користевме црвен кромид, но слободно користете ја белата сорта за поблаг вкус. Пробајте!

Состојки

 • 2 лажици екстра девствено маслиново масло
 • 3 кромид, мелено
 • Тркалезно лиснато тесто
 • 3 HUEVOS
 • 175 мл. кондензирано млеко
 • 100гр. рендана моцарела
 • 50 гр. рендано сирење манчего
 • Излези
 • Мелен црн пипер⁣

Чекор по чекор

 1. Загрејте го маслото во тава за пржење и ловократен кромид на тивок оган (за да не зарумени) околу 20 минути. Откако ќе заврши, тргнете го од оган, раширете го во извор и оставете го да се излади.
 2. H Додека се лади, покријте ја основата со лиснато тесто и страните на калапот со дијаметар од 20-22 см. Ставете хартија за печење одозгора и пополнете со сушен зеленчук. Печете во загреана рерна на 190ºC и варете на дното 15 минути. Потоа, извадете ја од рерна, извадете го исушениот зеленчук и хартијата за печење и резервирајте.

Киче од кромид и сирење

 1. Потоа во сад победи јајцата се додека не се зголемат двојно по обемот. Потоа, додадете го испареното млеко, и измешајте.
 2. После додадете го кромидот што се крие и рендано сирење. Зачинете по вкус и повторно измешајте нежно.

Киче од кромид и сирење

 1. Наполнете го калапот со смесата и вратете се во рерната во варете го во средна положба 30 минути или додека не се постави.
 2. Извадете ја кичивата кромид и сирење од рерна и оставете ја оставете го да одмори на ладно место еден час пред сервирање.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.