Саксии и тави

Видови саксии според материјалот

Дали знаете кои видови саксии се најдобри за да ја подготвите вашата храна? Денес во „Безиа“ го разградуваме секој тип на пазарот еден по еден.

како да се сокријат каблите

Како лесно да ги скриете каблите

Сокривањето на каблите е нешто што огромното мнозинство го сака, за да се даде ред на секоја соба. Дали сакате да ги откриете наједноставните идеи?

обучи куче

Клучеви за обука на куче

Обука на куче може да биде покомплицирано отколку што звучи. Затоа, ни треба низа клучеви и многу трпеливост за секоја обука.

хумус

Хумус - што е тоа? Како се генерира?

Што е хумус и како се произведува? Ова органско ѓубриво обезбедува хранливи материи за нашите растенија и неговото производство дома придонесува за намалување на отпадот.

Замрзнување

Клучеви за правилно замрзнување и топење

Замрзнувањето ни овозможува да го продолжиме векот на траење на храната и да избегнеме нејзино трошење. Но, дали ги знаеме клучевите за правилно замрзнување и топење?

Најчести несреќи дома

Најчести несреќи дома

Најчестите несреќи во домот можат да бидат различни, но сите тие се доста комплицирани. Мора да имаме одредени мерки на претпазливост.

извадете вар од водата

Како да се отстрани вар од вода

Отстранувањето вар од вода е нешто што често нè загрижува. Затоа, ви оставаме низа поедноставни решенија на дофат на раката.

Клучеви за грижа за дрвени подови

Дрвените подови се вообичаени во нашите домови, но дали знаеме како правилно да се грижиме за нив? Во Безиа денес ви даваме седум клучеви.

организатори на canидови од платно

4 организатори на платно wallид

  Пред некои табели кога ви покажавме различни алтернативи за да ги одржувате резервите на вашата работна маса, направивме упатување на оваа ...

Шар Пеи е куче со средна големина

Шар Пеи

Шар Пеи е многу барана раса поради реткоста на нејзиниот капут. Откријте ја неговата приказна и како тој прерасна во куче што е денес.

Бор процесијари

Пазете се од боровата поворка

Ние ви кажуваме како да ја препознаете опасната поворка за бор за да ја избегнете, бидејќи тоа е многу отровно животно за нашите миленици.

Лебдечки свеќи

Лебдечки свеќи за мирис на домот

Ние ви кажуваме како да направите пловечки свеќи за да го мирисате вашиот дом. Декоративен детал кој е совршен за секоја просторија.

Кујнски аспиратори

Совети за избор на аспиратор

Постојат многу фактори кои мора да се земат предвид при изборот на вистинската хауба за вадење за нашата кујна. Ние ви кажуваме.

Семеен состанок

4 клучеви за забавата во мир

Денес ви даваме четири клучеви за да ги преживеете следните семејни средби и забавата да ја поминете во мир. Нанесете ги овој Божиќ.

Сјајни божиќни топки

Како да направите божиќни топки

Божиќните ајдули може да се направат и брзо дома. Со неколку материјали, за само неколку минути ќе ја имате вашата најоригинална декорација.

Додатоци за чистење

4 корисни додатоци за мијалник

Никогаш не сте знаеле што да направите за да се одржи просторот на мијалникот чист и уреден? Во Bezzia денес ви претставуваме 5 додатоци кои ќе ви помогнат

Персиска мачка

Куриозитети на персиската мачка

Персиската мачка е една од најсаканите и воодушевуваните. Има одлична убавина, елеганција и спокојство. Не пропуштајте уште многу куриозитети!

Гардероба во салата

Гардероби за практична сала

Дали имате пространа сала? Дали е практично за вас? Ако не, правиш нешто погрешно. Погледнете ги нашите идеи и инспирирајте се од овие гардероби.

Запек кај мачки

Запек кај мачки

Откријте ги и симптомите и најдобрите решенија за запек кај мачките. Seeе видите како, вашето домашно милениче ќе се врати исто како и секогаш.

Хрчаци кои се хранат

Храна што хрчаците не треба да јадат

Откријте каква храна хрчаците не треба да јадат, бидејќи тие можат да бидат многу штетни за здравјето. Ние мора да контролираме, и многу, што јадат!

Висат слика

Како да закачите огледало на идот

Постојат различни начини да се обеси или поправи огледало на идот. Во Безиа ви ги даваме клучевите од секој од нив за да можете сами да го сторите тоа.

Организација на гаражи

3 идеи за средување на вашата гаража

Акумулираме многу работи во гаражата, но не секогаш го правиме тоа уредно. Денес предлагаме 3 системи за организирање и воспоставување ред во гаражата.

Грижа за стерилизирани кучиња

Основна грижа за стерилизирано куче

На стерилизирано куче му треба основна нега. Покрај галењето, кое никогаш не може да изостане, мора да бидеме малку свесни за тоа. Ако сè уште не знаете од каде да започнете, ви оставаме најдобри совети што ќе ги примените во пракса. Започнете што е можно побрзо!

Заштитете ги вашите миленици од топлина

Грижете се за да ги заштитите вашите миленици од топлина

Постојат многу грижи што мора да ги следите за да ги заштитите вашите миленици од топлината. Некои може да бидат многу основни, но исто така неопходни и кои не треба да ги забораваме. Потребни им се ладни места, вода и уште неколку чекори за да се избегне несакан топлотен удар.

Мачки скитници

Основни совети за посвојување мачка скитник

Усвојувањето на мачка скитник е нешто што сме го направиле многу пати или мина низ умот. Начин да се понуди подобар живот на животно што ја нема таа предност. Така, денес, оставивме со совети што треба да ги знаете дали ќе му дадете одлична можност на тоа сиромашно маче.

Мириса кај мачки

Мирисите за кои страда вашата мачка

Постојат неколку мириси што ги сака вашата мачка и кои, можеби, не сте ги ни забележале. Бидејќи мачките имаат многу развиено чувство за мирис и затоа не пропуштаат ниту еден мирис од нивната околина. Значи, денес ги споменуваме оние што ги полудуваат.

Храна што треба да се избегнува кај кучињата

5 храна што не треба да му ги давате на вашето куче

Иако многу ги расипуваме, постојат одредени работи што треба да ги избегнуваме за да не страда нивното здравје. Значи, ние ви ја покажуваме храната што не треба да му ја давате на вашето куче. На овој начин, ние ќе се грижиме за нив дури и повеќе отколку што обично правиме.

Фен

5 причини да купите фен

Дали сте размислувале да купите фен, но не можете да го направите вашиот ум? Во Безиа ви даваме 5 причини да поминете низ за да го направите чекорот.

Бои за wallsидови во спалната соба

Бои на Wallидови кои никогаш не излегуваат од мода

Ако размислувате да додадете малку боја во вашите соби, ова е добро време за тоа. Ние ви кажуваме кои се боите за wallsидови кои никогаш не излегуваат од мода. Оние основни тонови и некои поживописни што може да ги земете предвид при нивно избирање.

Модерни островски кујни

Кујни со остров, како да се искористи максимумот од нив

Островските кујни се една од одличните идеи што треба да се разгледаат. Бидејќи овој остров ни нуди неколку можности за да можеме да ги искористиме максимално. Станува маса, површина за правење наши јадења или како разделувач на простории. Откријте многу повеќе!

Собна соба со кревет

Предностите и недостатоците на кревети со микрофон

Креветите за лопатки се една од најизбраните опции кога станува збор за украсување на собата на децата и најмладите од куќата. Денес ќе ги откриеме неговите најдобри предности, но и некои други непријатности што треба да ги знаете.

Начини за чистење на паркетот

Како да се исчисти паркетот

Бидејќи не станува збор само за чистење на паркетот, што е веќе предизвик, туку и за неговата грижа. Потребно ни е да трае многу подолго отколку што можеме да мислиме. Значи, ништо како да следите некои потребни совети и во исто време, многу едноставно да се примени во пракса.

Кујна Икеа во розова боја

Модерни и елегантни кујни на Икеа

Ги прегледуваме оние кујни на Икеа кои ни оставаат модерен и елегантен стил. Минималистички допири со боја и сјај завршува. Совршени облози за сите видови кујни, без разлика дали се повеќе или помалку големи. Откријте ги сите новости, бидејќи тие ќе ве изненадат!

Касичка за пари

Совети за да го зачувате овој Божиќ

За време на Божиќ семејните трошоци се зголемуваат. Дали сакате да знаете како да ги чувате настрана и да го зачувате овој Божиќ? Погледнете ги нашите совети.

Заштедете на патувањето

Совети за поевтино патување

Планирањето е клучно да патувате поевтино и затоа да заштедите на резервација за вашиот следен одмор. Дали сакате да ги знаете сите трикови?

Организација на обувки

4 идеи за организирање чевли

Во Bezzia денес ви покажуваме 4 идеи за одржување на обувките организирани во и надвор од плакарот. Практични и економични решенија за да се постигне тоа.

Заштедете вода дома

Совети за заштеда на вода дома

Откриваме различни мерки денес во Безиа за да ја намалиме потрошувачката на вода дома и со тоа да заштедиме на вашата сметка.

Планови дома

Планови за уживање во слободно време дома

Во зима, времето нè повикува да поминуваме повеќе време дома, затоа во Безиа сакаме да ви покажеме дека планирате да уживате во слободно време без да излегувате од дома.

Подготвување на куќата за есен

Подгответе го вашиот дом за есен

Дали сакате да одговорите на вашата куќа за следната есен? Ние ви кажуваме како да го направите тоа преку бои и текстури типични за тоа време.

Колач од пченкарен скроб вкусен!

Во овој рецепт ќе ве научиме како да направите многу меки, кремаста и вкусна торта од пченкарен скроб, лесна за правење и со вкусна завршница од чоколадо.

Совети за движење

Совети за потег без проблеми

Потезите не се лесни, тешки се и генерираат стрес за многумина. Во „Безиа“ сакаме да го направиме вашиот потег поднослив со неколку совети.

Вашето домашно осигурување може да го покрие вашето домашно милениче

Дали знаевте дека вашето домашно осигурување може да го покрие вашето домашно милениче? Ако сè уште не сте јасни за точките што ги покрива вашето осигурување, прочитајте го повторно, тоа може да ве изненади.

Сос од домати со туна за тестенини

Постојат многу рецепти за сос од домати со туна да се јаде со тестенини. Овој вид сос е еден од најчестите за придружба на шпагети, макарони ...

Чувајте зимска облека

Совети за чување на зимска облека

Во пролет има многумина од нас кои прават промена на гардероба. Во Безиа сакаме да ви покажеме неколку клучеви за чување на зимска облека.

Домашна облека

Носете удобна облека за да бидете дома

Дека денот го поминуваме дома не значи дека треба да се напуштиме себеси. Избор на пријатна и пријатна домашна облека ќе ни помогне во самодовербата и продуктивноста.

Неделно мени

Важноста на креирање на неделно мени

Што јадеме денес? Креирање на неделно мени ни помага подобро да ги испланираме набавките, да не претставуваме погрешно и да јадеме на порамномерен начин.

Како да штедите дома ефикасно

Заштедата не боли кога на крајот на месецот малку брзаме, за да го добиете, ви треба добра компанија за електрична енергија и овие трикови

Придобивките од мачката

Ако имате мачка чувствувајте среќа и ако не, размислете да ја имате. Откријте ги сите психолошки и физички придобивки од ова животно како домашно милениче.

Кул кукли за украсување

Дали сакате кукли од серии и филмови за украсување на вашиот дом? Па, оние што ќе ги видите подолу ... ќе ги сакате.