рефрактивна хирургија

Што е рефрактивна хирургија?

Рефрактивната хирургија е збир на хируршки техники кои се обидуваат да коригираат или елиминираат различни проблеми со видот.

анемија

Што е анемија? Симптоми и третман

Анемијата може да се појави поради различни причини, од кои секоја има своја причина. Во најчестите случаи се работи за недостаток на железо.

Конјунктивитис

Што е конјунктивитис?

Конјунктивитисот е предизвикан од инфекција на конјунктивалната мембрана на окото и може да има свое потекло и да биде предизвикан од различни причини.

Пред-менструален синдром

Што е предменструален синдром?

Предменструален синдром се однесува на вообичаените симптоми што ги доживуваат жените за време на менструалниот циклус за време на плодната фаза.

Симптоми на фарингитис

Симптоми на фарингитис

Откривањето на симптомите на фарингитис и нивното разликување од другите слични болести е од суштинско значење за правилен третман.

Абдоминална дијастаза

Што е абдоминална дијастаза

Абдоминалната дијастаза се произведува со одвојување на мускулите на ректумот абдоминис. Откријте ги причините, симптомите и третманот.

срцето и артериите

Што е стрес-тест? Откријте го овде

Знајте од што се состои стрес-тест, идеален за откривање дали страдаме од какво било срцево заболување, коронарна срцева болест или аритмија.

стомачна жена

Основи на Кронова болест

Ние ќе ви кажеме кои се најчестите причини и симптоми за да можете навремено да откриете дали имате или не Кронова болест.

симптоми на неухранетост

Симптоми на неухранетост

Симптоми на неухранетост може да се забележат особено кај деца и постари лица. Симптоми кои можат да го вклучат алармот.

Ова се типови на отитис

Инфекцијата на увото или отитисот може да ви предизвикаат многу непријатни симптоми, научете да ги откривате, да разликувате видови на отитис и како да се лекувате.

Како да се намалат триглицеридите

Имањето високи триглицериди може да биде многу штетно за нашето здравје, ние ќе ви кажеме како можете да ги намалите тие нивоа за да го подобрите вашето здравје.

девојка со права коса

Алопеција кај жени

Можеби е табу-тема, но можеме да кажеме од што се состои алопеција кај жените, какви видови наоѓаме и зошто е предизвикана.

пченица

Каква е нетолеранцијата на глутен?

Да се ​​биде нетолерантен на глутен или да е целијачна е почеста отколку што мислиме и секој може да биде, затоа, знајте кои се најчестите симптоми.

Девојче и мече со сируп

Намалете ги симптомите на грип брзо

Знајте ги првите чекори што треба да ги следите кога имате грип, откријте го од првиот момент и забележете ги домашните лекови за да ги ублажите симптомите.

цртање девојка со душка

Сè што треба да знаете за астмата

Астмата влијае на многу луѓе, тоа е состојба на респираторниот тракт што може да влијае на нашиот квалитет на живот, да дознаете повеќе за тоа

Вашето здравје и главоболка

Во денешната здравствена статија ви ја донесуваме врската што може да ја има вашиот здравствен статус и главоболката што може да ја доживеете.

Сè што треба да знаете за астмата

Во денешната здравствена статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за астмата: третман, симптоми и неколку curубопитни факти за оваа болест.

болна девојка болест бакнеж

Болеста за бакнување

Ние ги објаснуваме сите тајни на болеста на бакнувањето: како се шири, симптомите и најдобриот третман против оваа досадна болест

кашлица-жена-покритие

Домашни лекови за кашлица

Не пропуштајте ги домашните лекови против кашлица со овие трикови од баба за да му помогнете на грлото во тие моменти на иритација. Престанете да кашлате.

Рана на прстот

Различните видови на рани

Ви ги кажуваме видовите на рани што ги има и грижата што мора да се внимава за да зараснат што е можно побрзо. Како можат да бидат раните?

Доктор за следење на апсцеси

Што се апсцеси?

Што се апсцеси? Откријте ги најчестите видови на апсцеси, нивните симптоми, третман и нега.

Циста на дојка на жена

Кои се цистите во градите?

Грутки во градите? Ние ви кажуваме сè за цистите во градите за да можете да испитате дали имате и да одите кај вашиот лекар за да исклучите рак на дојка

Имајте секогаш свеж здив

Лошиот здив е патологија која може да влијае на многу луѓе, а тоа е суштинско да се поправи нормален живот

Заушки или заушки, заушки, паротитис

Заушки или паротитис

Заушки или паротитис се шири преку вирус наречен Paramyxoviridae и во текот на 60-тите години оваа болест ги погоди децата и адолесцентите

Алергии на кожата

Алергии на кожата или алергиски реакции кои се јавуваат во вашето тело се многу разновидни

Најчести видови на рак

Ракот е многу алармантна болест, но во реалноста има лек, се почести се приказните за луѓе кои се бореле против оваа болест и ја добиле битката.

Најчести причини за посета на стоматолог

Најчестите причини за консултација со стоматолог се предизвикани од некаква промена што се јавува во надворешниот слој или емајлот на круната на забот, круната е дел од забот што е видлив во устата

Забите и нивните функции

Забите се коски вградени во вилиците на луѓето и другите повисоки 'рбетници, има многу видови на заби и овие коски се состојат од видлив дел во устата наречен круна

5 работи кои можат да предизвикаат екстремен замор и замор

Секое сериозно заболување, особено оние што предизвикуваат болка, може да направи да се чувствуваме уморни, сепак има многу други состојби кои не се толку сериозни, што исто така може да направи да се чувствуваме истоштено.

Ivingивеење со псоријаза

Псоријазата е болест која ја претрпеле повеќе од 2% од популацијата. Тоа е промена на кожата што предизвикува лупење и промени на кожата

Кои се миома и кои се нивните симптоми

Фиброидите се абнормални израстоци што се развиваат во матката на жената и понекогаш се доволно големи за да предизвикаат силна болка во стомакот заедно со тешки периоди.

Храна против рак

Знајте кои се најдобрите антиканцерогени намирници што можете да ги најдете на пазарите, помогнете му на вашето тело да остане здраво подолго

Симптоми на рак на грлото на матката

Симптомите на рак на грлото на матката не се секогаш очигледни симптоми, а во некои случаи нема симптоми сè додека болеста не биде во многу напредна фаза

Што е српеста анемија?

Српеста анемија е најчестата форма на српеста анемија; ова е сериозно нарушување во кое телото произведува црвени крвни клетки во форма на срп

Кои се инјекциите на кортизон?

Кортизонот е вид на стероид кој се произведува од телото природно, поточно од надбубрежната жлезда, кога доживува стресна состојба.

Што предизвикува цироза на црниот дроб

Најчестите причини за цироза на црниот дроб вклучуваат хепатитис Ц, замастен црн дроб, како и злоупотреба на алкохол, сепак сè што го оштетува црниот дроб на крајот може да предизвика оваа состојба.

Знајте ги основите за еболата

Пред неколку недели сите зборуваа за новата епидемија на ебола, знајте сè што ви треба за да бидете претпазливи и знаете како да ја откриете оваа сериозна болест

Глувост: причини, симптоми и третман

Делумно или целосно губење на слухот се нарекува глувост; состојба кога нивоата на оштетување на слухот може да се движат од умерено до целосно губење на слухот

Нова контрацепција за жени

Тоа е нов метод за контрацепција за жени што ја заменува секоја позната опција и се појавува на пазарот само за кратко време.

Херпес на гениталиите

Гениталниот херпес е сексуално пренослива болест која се шири преку интимен контакт за време на сексуален однос.

Хирзутизам

Хирзутизам е болест што предизвикува раст на косата кај жените на места кои се типични за мажите, како што се лицето, градите и грбот

Хипертироидизам: постојана борба

Научете да се справувате со хипертироидизам и да ги намалите неговите симптоми. Ние ви даваме совршени клучеви за да се чувствувате подобро.

Вагинална микоза

Вагинална микоза или кандидијаза, е многу честа појава и се јавува поради различни фактори кои можат да го променат PH на вагината, фаворизирајќи го растот на габата Candida Albicans.

Како се прави брис од грлото на матката?

Начини да направите брис од грлото на матката. Како да направите брис од грлото на матката. Кое е размачкување на грлото на матката. Научете како да направите брис од грлото на матката.

За што работи грлото?

Така што имаме грло. Алатки за грло. Делови од грлото. Сè за грлото. Грижете се за грлото.

Страшниот заб на мудроста

Мудрост заб. Конфликт со забот на мудроста. Олеснете ја болката во забот на мудроста. Инфекција на забот на мудроста.

Ограничувања на мозокот

Легенди за мозокот. Ограничениот мозок. Границата на капацитетот на мозокот. Оштетување на мозокот. Мозокот и неговите граници.

Мозок

Кои внатрешни процеси ја регулираат депресијата?

Денес, оние кои ги истражуваат биохемиските аспекти на депресијата, своите напори ги насочуваат главно на ефектите на низата невротрансмитери (супстанции кои служат како гласници меѓу нервните клетки).

Својства на авокадо

Авокадото, сојузник на машкиот пол

На авокадото му се припишуваат лековити својства како што се антитусив, грип и холагог, а неодамнешните студии исто така ја истакнуваат неговата важност за спречување на појава на карцином на простата, затоа неговото внесување се препорачува за мажи.

Липиди

Што се липиди и зошто се неопходни?

Липидите се масти и слични супстанции, кои се наоѓаат во растенијата и животните. Како јаглехидрати и протеини, тие сочинуваат многу важна група на органски молекули со фармаколошка употреба и формираат хетероген опсег на хемиски функции.

Алтернативна Медицина

Што е тоа алтернативна медицина?

Освен ваков лек, кој обично го поврзуваме преку употреба на лекови препишани од лекар, постојат различни лековити лекови (практики и лекови) кои се генерички вклучени како алтернативна медицина.