Тону и гаретин канелони од печурки

Тону и гаретин канелони од печурки

Денес во Безиа го прилагодуваме традиционалниот рецепт за канелони на веганска диета. Резултатот е овие тофу и гратен канелони од печурки за кои сликите не прават правда. Крцкави канелони однадвор со многу вкусен фил.

Кромид, бугарска пиперка, морков, печурки и тофу, тоа се состојките на филот. Пополнување што исто така можете подгответе се со други растителни протеини како темпе, текстура соја или грашок со текстура за да дадете неколку примери, за да не ви здодевно.

И да создадете различно јадење секој ден, исто така можете да си играте со сосот. Грат со малку веганско сирење е сè што ви треба за да послужите одлично јадење, но ако додадете и а сос направен од кокосово млеко вака или вегански бешамел ... резултатот ќе биде десет. Дали се осмелувате да ги подготвите?

Состојки за 12-14 канелони

 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 мал кромид, мелено
 • 2 моркови, сецкани
 • 1/2 зелена пиперка, сецкани
 • 1/2 црвен пипер, сецкан
 • 10 печурки, сецкани
 • 200 гр. тофу, сецкан
 • Сал
 • Пимиента
 • 4 лажици мелен домат
 • 1 лажичка доматна паста
 • 1/2 кафена лажичка црвен пипер (слатка и / или зачинета)
 • 14 плочи канелони

За сосот

 • 3 чаши кокосово млеко
 • Нотка на морско оревче
 • Сол и бибер по вкус
 • 80 гр. рендано веганско сирење кое добро се топи

Чекор по чекор

 1. Во тава со две лажици масло испржете го кромидот, пиперката и морковот 8 минути.
 2. Тогаш додадете печурки и тофу и варете неколку минути додека печурките не добијат боја.
 3. Додадете го доматот, измешајте и варете уште неколку минути за да изгуби дел од водата.
 4. За да завршите со подготовка на полнење, сол и бибер по вкус, додадете црвен пипер и измешајте.
 5. Сега сварете ги плочите канелони во тенџере со многу солена вода следејќи ги упатствата на производителот.
 6. Откако ќе се свари и исцеди, ставете лажица фил на секој од нив, засукајте се и одете да ги ставате канелоните во една или повеќе садови заштитени од рерна.

Тону и гаретин канелони од печурки

 1. Кога ќе завршиш, подгответе го сосот загревање на кокосовото млеко со морско оревче, сол, бибер и половина сирење во тенџере, сè додека не се интегрира.
 2.  Истурете половина сос над канелоните, намачкајте го преостанатото сирење и прелијте го со преостанатиот сос. Сосот не мора да ги покрива канелоните, но мора да достигне најмалку 2/3 од нивната висина.
 3. Одете во загреаната рерна и гратин за 10-15 минути или до златно.
 4. Послужете топол тофу и гратен канелони од печурки.

Тону и гаретин канелони од печурки


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.